YKS ve LGS adaylarına ücretsiz kaynak kitap

Güncelleme 31 Ekim 2022, 11:36

 ‘Eğitimde fırsat eşitliği’ ilkesi ile hareket eden ve lise ile üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilere destek olmayı sürdüren Büyükşehir Belediyesi, YKS ve LGS’ye hazırlanan öğrencilerin soru bankalarını verdi.

Geçtiğimiz yıllarda hem YKS hem de LGS sınavlarında oldukça başarılı sonuçlar elde eden Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kurs Merkezleri, bu yıl da aynı azimle öğrencileri sınava hazırlıyor.

Kurs Merkezleri’nin ücretsiz olması, merkezlerde ücretsiz deneme sınavları yapılmasının yanı sıra, öğrencilerin kaynak soru bankası ihtiyaçlarına da yanıt veren Büyükşehir Belediyesi, bunların dağıtımlarını ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriyor.

Karakuş: “Öğrencilerimize ücretsiz kaynak vererek, sınav deneyimlerini artırıyoruz”

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren 17 kurs merkezinde sadece ders anlatmadıklarını; öğrencilerin motivasyonlarını artırmak için etkinlikler, konserler ve açık hava faaliyetleri düzenlediklerini belirten Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, “17 kurs merkezimizde, öğrencilerimizin yardımcı kitap alımında zorlandıklarını tespit ettik. Bunun üzerine bizler de, hem YKS hem de LGS’ye hazırlanan öğrencilerimiz için ücretsiz soru bankası kitapları vereceğiz. Soru bankalarımızın yanında; YKS öğrencilerimiz için yıl içerisinde 40 adet, LGS öğrencilerimiz için de 20 adet deneme sınavını ücretsiz olarak uygulayacağız” dedi.

Öğrencilerin ne kadar çok kaynak kitaptan faydalanırsa, o kadar çok soru çözeceğini ve başarılı olacağını kaydeden Karakuş, “Bu yıl 4 bin 688 YKS öğrencimiz ve 1420 LGS öğrencimizle, alanında uzman öğretmenlerimiz ve rehberlik birimimizle, geçen yılki başarımızın üzerine ekleyerek devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler Büyükşehir’in ücretsiz kaynak kitap dağıtımından memnun

Kurs merkezinden olabildiğince faydalanmaya çalıştığını ve derslerin iyi geçtiğini ifade eden LGS adaylarından Aylin Mihcan Burak, “Okulda öğrendiğimizi buraya gelince pekiştirebiliyoruz, soru çözüyoruz ve ek olarak kaynak veriyorlar. Durumu olmayan insanlar için, kaynaklar cidden pahalı ve burada ücretsiz olarak verildi. İçinde bir sürü yeni nesil sorular var ve bu LGS’de çıkacak sorular olabiliyor” dedi.

LGS’ye hazırlanan öğrencilerden Furkan Sedal, Kurs Merkezi sayesinde, okulda işledikleri dersleri pekiştirme imkânı bulduklarından bahsederek, kaynak kitaplarla ilgili de; “Kitaplar güzeldi, inceledim. Yeni nesil sorular boldu. Beğendim yani. Maddi olanağı olmayan insanlar için iyi bir fırsat. Sınava ise bol bol test çözerek ve tekrar ederek hazırlanıyorum” diye konuştu.

Maddi durumu iyi olmayan arkadaşları için ücretsiz kaynak kitap dağıtımının çok güzel bir uygulama olduğunu kaydeden LGS’ye hazırlık öğrencilerinden Gamze Nur Öztürk, “Sorular çözüyoruz ve öğretmenlerimiz konu anlatımı yapıyor. Bunlar aşırı iyi oluyor benim için. Eve gittiğimde de onun üstünden bir daha geçince daha iyi anlıyorum” ifadelerine yer verdi.

LGS’ye hazırlanan öğrencilerden Nisa Peyker ise, Kurs Merkezi’ne geldiğinde öğretmenlerle beraber konuları tekrar pekiştirdiklerinden söz ederek, “Yani çok büyük katkısı oluyor. Burada eğitim, kitaplar, denemeler ücretsiz. Buraya gelmek çok büyük katkı oluyor bana” dedi.

LGS hazırlık öğrencilerinden Mert Salih Avşar ise, “Bu kaynak kitaplarda, neredeyse tüm derslerimiz var ve bu kaynakları incelediğimde de soruların çok güzel ve LGS’de çıkan sorulara benzediğini görüyorum. O yüzden aşırı mutluyum” dedi.

“Kaynak kitaplar dışarıda çok pahalı”

Büyükşehir’in Kurs Merkezleri’nde YKS’ye hazırlanan ve Ege Üniversitesi Diş Hekimliği’ni hedefleyen öğrencilerden Arjin Gül, “Fazla kaynak kitabım yoktu ve bundan dolayı biraz sıkıntı çekiyordum. O yüzden bu kaynaklar, eksiklerimi tamamlamamı sağlıyor. Bir insan, bir test kitabı bakmaya gittiği zaman fiyatları görünce vazgeçiyor. Durumu iyi olanlar bu kitapları alıp bol test çözebilirken, biz bir tık daha gerilerinde kalıyorduk. O yüzden bu ücretsiz test kitapları beni çok mutlu etti” diye konuştu.

YKS’ye hazırlanan ve eczacılık hedefleyen öğrencilerden Nurcan Kaya,  “Şu anda dışarıdaki dershane fiyatları gerçekten çok fazla. Maddi durumdan zorluk çekiyorduk. Test kitapları ve denemeler de çok pahalı. Burada hepsi ücretsiz şekilde karşılanıyor. Eksiklerimizi burada güzel bir şekilde tamamlayabiliyoruz” dedi.

Başa dön tuşu