Yıllar Geçse de Eskimeyen Korku Filmleri

Güncelleme 24 Şubat 2024, 22:06

Sinemanın en popüler türleri arasında olan korku özellikle 1970 ve 1980’li yıllarda oldukça popülerdi. Aradan yıllar geçse de eskimeyen ve ilk günkü heyecanı devam ettiren  filmler arasında korku kategorisi başta geliyor. Korku filmleri heyecanı diri tutan, ne olacağı belli olmayan.

O (It)

2017 yapımı, Stefan King’in aynı adlı romanından uyarlanan Arjantinli yönetmen Andy Muschietti’nin yönettiği  “O” Mainde’de küçük bir kasabada, Pennywise  (o) isimli bir palyaço, yaşıtlarıyla uyum sorunları yaşayan çocukların hayatına korku salmaktadır. Seçtiği kişilerin korkularına tutunarak dehşet salan Pennywise’ın musallat olmasıyla çocuklar için bir hayatta kalma mücadelesi başlar.

Arınma Gecesi (Purge)

James DeMonaco’nun yönettiği, Ethan Hawke Lena Headey Max Burkholder gibi isimlerin oynadığı serinin ilk filmi Arınma Gecesi, Amerikan hükümetinin suçlularla baş edebilmek adına icat ettiği ilginç bir yöntemin etrafında şekilleniyor. İşlenen tüm suçların cezasız kalacağı, 12 saat boyunca tüm suçların serbest olduğu bir uygulama başlar. Suçluların, suçtan etkilenenler veya sıradan vatandaşlar tarafından ortadan kaldırılmasını sağlamak için böyle bir yönteme başvurulur. Geceyi güvenli bir yerde geçirmeyi planlayan James Sandin ve ailesinin planları evlerinin kapısının bir yabancı tarafından çalınmasıyla bozulur.

Sapık (Psycho)

Alfred Hitchcock’un yönettiği Anthony Perkins , Janet Leigh, John Gavin’in başrolünü paylaştığı psikolojik gerilim ve korku türündeki filmi Sapık, yönetmenin başyapıtı olarak görülüyor. Psikanalitik öğelerin incelikle işlendiği, psikopat bir katili odağına alan film, Bates Oteli’nin ürkütücü atmosferinde geçiyor. Barnard Herrman’ın harika müzik kompozisyonları sayesinde izleyiciyi karanlık bir psikanalitik dünyanın içine sokan Sapık, sinema tarihinin en değerli yapıtları arasında. Film, Marion isimli bir kadının sevgilisiyle yeni bir hayata başlamak için patronundan çaldığı 40 bin dolarla kaçış yolunda yakalandıkları fırtına nedeniyle Norman Bates’in Bates Oteli’ne sığınmasıyla başlıyor.

Cinnet (The Shining)

Korku filmi denince listede başı çeken filmlerden biri olan The Shining usta  yönetmen Stanley Kubrick’in başyapıtlarından biri. Jack Nicholson isimli yazar, bir otelin ölü sezonunda gözetmenlik yapmak için karısı ve küçük oğlu ile birlikte otele taşınır. Kendileri dışında başka kimsenin bulunmadığı bu ıssız otel, Jack’in yeni kitabını yazması için uygun bir ortamdır. Ancak hesapta olmayan, otelin geçmişindeki hayaletlerle karşılaşmasıyla hikaye başlar. Filmseverler, korku filmleri izle diyerek bu filmlere ulaşabilir.

 

Başa dön tuşu