Yenişehir Belediyesi depremzedelere ev sahipliği yapmaya devam ediyor

Güncelleme 13 Haziran 2023, 12:39

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Mersin’e gelen depremzedelerin konaklaması için geçici barınma merkezi açan Yenişehir Belediyesi, depremzedelere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Mersin’e gelen depremzede yurttaşlarımıza kapılarımızı da gönlümüzü de açık tuttuk. 3 geçici barınma merkezimizde şu anda 500 depremzede vatandaşımızı misafir ediyoruz. Bugüne kadar bin 400 vatandaşımız barınma hizmetimizden faydalandı.” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve toplamda 11 ili etkileyen 7,7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Mersin’e on binlerce depremzede geldi.Hem deprem bölgesinde hem de Mersin’de depremzedelere destek veren ve yaraların sarılması için tüm imkanlarını seferber eden Yenişehir Belediyesi, en büyük sorunlardan biri olan barınma konusunda da depremzedeleri yalnız bırakmadı. 40 bini aşkın depremzedeye kurduğu Giysi Evi ile kıyafet desteği veren Yenişehir Belediyesi, 6 Şubat depremlerinin ardından Mersin’e gelen depremzedeler için 3 geçici barınma merkezi de oluşturdu. Yenişehir Belediyesi Mustafa Baysan Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu, Yenişehir Belediyesi Misafirhanesi ve Gazi Mahallesi’nde konteynerden oluşan geçici barınma merkezinde depremzedeleri ağırlamaya devam eden Yenişehir Belediyesi şu anda 500 depremzedeye ev sahipliği yapıyor. Yenişehir Belediyesi geçici barınma merkezlerinde depremzede yurttaşların temel ihtiyaçlarını karşılarken, çocuklara ve yetişkinlere yönelik kurslar da veriliyor. Yenişehir Belediyesi ayrıca yurttaşların sanat aktivitelerine katılımını da sağlayarak, yaşadıkları zor günlerin acısını unutturmaya çalışıyor.

Songül Korkmaz “Çocuklarımız psikolojik olarak daha iyiler, acılarını unuttular.”

Depremden önce yükseköğretim öğrenci yurdu olarak hizmet veren Yenişehir Belediyesi Misafirhanesi’nde kalan Hataylı depremzede Songül Korkmaz, “Mart ayından beri burada kalıyorum. Misafirhaneden memnunuz, Yenişehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum. Bize kapılarını açtılar, bu zorlu süreçte bize çok destek çıktılar. Tüm sosyal aktivelerinden çocuklarımızla yararlandık. Ahşap boyama etkinlikleri oldu. Çocuklarımıza tenis kursu verildi, tiyatro ve konserlere katıldık. Giysi evinde ihtiyaçlarımızı karşıladık, çok güzel düzenleme yapmışlardı. Çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımız psikolojik olarak daha iyiler, acılarını unuttular. Bu bizim için çok önemli. Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit ile tanıştık. Buraya geldi, çocuklarımızla eksiklerimizle ilgileniyor. Gerçekten bize kapılarını açtığı için çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Çağla Koca “Yenişehir Belediyesi gerçekten de elini taşın altına koydu.”

Yenişehir Belediyesi Mustafa Baysan Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda konaklayan Çağla Koca ise “Şubat ayından beri buradayız. Yenişehir Belediyesi gerçekten de elini taşın altına koydu. Temizlik görevlisinden yönetimdeki herkese teşekkür ediyorum. Bizimle çok ilgilendiler. Seve seve yanımızda oldular. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen birçok sanatsal etkinliğe katıldık. Çocuklar adına yapılan etkinlikler ve oyun parklarıyla çok güzel olanaklar sağlandı.”dedi.

Haci Çetin “Mersin’e geldiğimde ilk olarak Yenişehir Belediyesine gittim.”

Mersin’e geldiğinde ilk olarak Yenişehir Belediyesine gittiğini ifade eden Haci Çetin, “Kahramanmaraş’tan geldim, 4 aydır buradayım.Abdullah başkanımıza, müdürümüze, güvenliğimize, aşçımıza yani herkese çok teşekkür ediyorum. Mersin’e geldiğimde ilk olarak Yenişehir Belediyesine gittim. Başkanımız bir sözümüzü iki etmedi. ‘Can kayıplarımız var, malımız kalmadı, bizi size yönlendirdiler’ dedim. Sağ olsunlar, benimle ilgilendiler. Ve şimdi buradayım.”şeklinde konuştu.

Fırat Deveci “Depremden önce öğrenci olarak bu yurtta kalıyordum, şimdi depremzede olarak buradayım.”

Mersin’de üniversite öğrencisi olan ve depremden önce Yenişehir Belediyesi Mustafa Baysan Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan Samet Fırat Deveci ise şunları söyledi: “Hatay’dan geldim. Depremden önce öğrenci olarak bu yurtta kalıyordum, şimdi depremzede olarak buradayım. Hatay’a ailemin yanına gittiğim ilk gün depremi yaşadım. Çok kötüydü, yaralarımızı sarıyoruz. Desteklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum.”

 

Başa dön tuşu