“Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” Denetimi İlimizde Yapıldı

Güncelleme 8 Mayıs 2022, 12:08

“Karayolu Trafik Haftası” kapsamında “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” mottosunun etkin olarak kullanılması ve tanıtılması amacıyla ülkemiz genelinde eş zamanlı olarak yapılan denetimler kentimizde Vali Ali İhsan Su’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Gazi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Sabancı Kız Lisesi önünde yapılan denetime İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu ve Sahil Güvenlik Komutan Vekili Albay Çağın Taşkın ile trafik görevlileri katıldı.

Vali Ali İhsan Su denetimlerde, yol kullanıcılarına trafik ortamında sürücü, yaya ve yolcu olarak her durumda uyulması gereken kurallar konusunda hatırlatmalarda bulundu. Trafik görevlileri ise geçitleri kullanan yayalara karayolu trafik güvenliği konusunda bilgilendirmeler yaptı.

Denetimlerin ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan Vali Su, tüm yıl olduğu gibi bu hafta içinde de yoğun bir şekilde trafik eğitimlerine devam edileceğini ifade ederek; ” Trafikte yaya güvenliğinin sağlanabilmesi için 5 temel kural konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek üzere bugün uygulama yapıyoruz. Yayalarımızın güvenliği için bu 5 adım çok önemli. Öncelikle yayalar olarak mutlaka yaya yolunda hareket etmemiz çok önemli. Bunun yanında karşıdan karşıya geçişlerde mutlaka yaya geçitlerini kullanmalıyız. Trafik ışıklarına mutlaka uymamız gerekiyor. Mutlaka yola odaklanmamız lazım. Özellikle akşam vakitlerinde trafiğin olduğu bölgelerde yürüyorsak görünür olmak önemli. Bu yüzden karanlık zamanlarda açık renk elbiseler tercih etmemiz lazım ya da elimizde bizi sürücülere gösteren bir ışık olması çok önemli.  Yayalarımızın bu konulara mutlaka dikkat etmesi gerekir. ” dedi.

Sürücü, yaya ve yolcu olarak her üç konumda da trafik kurallarına uymanın önemini vurgulayan Vali Su, “Trafik kuralları tecrübelerle oluşmuş, yıllardır uygulanan kurallardır. Vatandaşlarımız bunun bilincinde olmalı. Yayalar gibi araç sürücüleri ve yolcular da kurallara kesinlikle uymalı. Araç sürücüleri ve yolcular emniyet kemerini mutlaka takmalılar. Sürücüler yola odaklanmalı ve cep telefonuyla konuşulmamalıdır. Bütün kurallara uyduğumuz zaman trafik kazalarını en aza indirmiş oluruz. Tabii ki hedefimiz sıfır trafik kazası, sıfır yaralanma, sıfır can kaybıdır.”

“Tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de yapılan çalışmalarla birlikte hem ölümlü hem de yaralanmalı trafik kazalarında çok önemli düşüşler oldu. Bundan sonra da bizler daha sıkı bir şekilde hem kampanyalarımıza, hem de trafik kontrollerimize devam ederek vatandaşlarımızı bilgilendirmeyi, bilinçlendirmeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu