“‘Yaşam Hak’ projesi yaşatır”

Güncelleme 2 Temmuz 2022, 14:00

CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Hatice Us, ‘YaşamHak’ projesiyle şiddete uğrayan kadın ve çocuklara 7/24 ücretsiz destek hizmetleri sunarak İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayat geçirmiş olduklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Kadın Kolları, 2021 yılının Aralık ayında hayata geçirdiği ‘YaşamHak’ projesine ilişkin 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin’de CHP il binasında gerçekleştirilen açıklamada, partili kadınlar,  “Kabus bitecek; özgürlük gelecek”, Kabus bitecek; huzur gelecek”, “Kabus bitecek; demokrasi gelecek”, “Kabus bitecek; adalet gelecek”, “Kabus bitecek; eşitlik gelecek” sloganları attı. Basın açıklamasında konuşan CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Hatice Us, kadına yönelik şiddeti en aza indirmek amacıyla, ‘YaşamHak’ destek hattını kurduklarını belirterek, “Merkezimizde ‘Alo Şiddet’ hattı kurduk. Yaşama hakkının en temel hak olduğundan yola çıkarak projemize ‘YaşamHak’ adını verdik” dedi.

“YAŞAMHAK’DAN 7/24 ÜCRETSİZ HİZMETİ”

Kadına yönelik şiddet ile mücadele etmek amacıyla 5 Aralık 2020 tarihinde CHP Kadın Kolları olarak, İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdiklerini söyleyen Us, “444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri sunuyoruz. Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanlarında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediyoruz. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine katkı sağlıyoruz. Projemiz kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 100’ü aşkın protokol imzaladık. Bugüne kadar en az 6 bin 500 kadının hayatına bire bir dokunduk. Kadınların şiddet sarmalından kurtulmasına, ailelerin duruşma salonlarında yalnız kalmamasına ve çocukların eğitim hakkına ulaşmasına vesile olduk” ifadelerini kullandı.

“ŞİDDET MAĞDURLARINA BİR TUŞ KADAR YAKINIZ”

Us, “5 Aralık 2021 tarihinde basına duyurdukları gibi YaşamHak mobil uygulamasını da hayata geçirdiklerini belirterek, “Böylece mağdurlara bir tuş yakınlığında olduk. Uygulama sayesinde, en yakın mesafedeki kadın kolları yöneticilerimizle bağlantı kurmalarını, hakları konusunda bilgi almalarını sağladık. Gerektiğinde kolluk kuvvetlerini harekete geçirdik. Şimdi yeni bir uygulama ile projemizi daha da güçlendiriyoruz. Kendini güvende hissetmeyen tüm kadınlar için harekete geçiyoruz. Biliyoruz ki; bu memlekette sokakta yalnız yürürken arkasında ayak sesleri duyduğunda tedirgin olmayan tek bir kadın bile yoktur. Otobüste, dolmuşta son yolcu olarak kaldığında ürkmeyen bir kadından bile söz edemeyiz. Ne acı değil mi? Her kadın kendini Özgecan Aslan’ın veya Başak Cengiz’in yerine koymuştur. YaşamHak projemiz kapsamında, artık şiddet mağduru kadınların yanı sıra kendini güvende hissetmeyen kadınlara da çare olacağız” sözlerine yer verdi.

“YALNIZ DEĞİLSİN, BİZ VARIZ!

Toplu taşımada, sokak lambasının yeterli olmadığı bir yerde ya da yalnız yürürken ürken tüm kadınlara seslenen Us, “Yalnız değilsin, biz varız! 444 82 85 numaralı hattımızda size eşlik edecek olan bir kız kardeşiniz var. Kendinizi güvende hissetmediğiniz her yerde telefonun diğer ucundan size destek olacağız. Bir olumsuzluk yaşandığında kolluk kuvveti ile doğrudan iletişime geçerek, can ve mal güvenliğinizin sağlanmasını temin edeceğiz. Değerli Basın Mensupları, İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir kararla fesih edildiğinden bu yana en az 500 kız kardeşimiz katledildi. Muğla’da okuyan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katili ceza indirimi ile ödüllendirildi. Bu karar vicdanları sızlattı ve çok tartışıldı ama şunu biliyoruz ki sözleşmeden tek taraflı çıkıldıktan sonra böyle çok sayıda karar alındı” diye konuştu.

 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ”

Us, katillerin iyi hal ve haksız tahrik indirimi ile ödüllendirildiği bu davaların tümünün İstanbul Sözleşmesi fesih edildikten sonra sonuçlandığına değindi. Ardından konuşmasına şöyle devam etti:  “Tam da bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Değerli Basın Mensupları, AKP Hükümeti’nde kadınların payına düşen; yoksulluk, şiddet ve ölümdür! Biz bu çarkı tersine çevirmeye kararlıyız. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle örgütlenme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki seçimlerin biz kadınlar için hayati öneme sahip olduğunu çok iyi biliyoruz. Buradan herkese çağrı yapıyoruz: Bize katılın! Bu seçim, yaşam hakkımızı gasp eden tek adama bir yanıt olmalıdır” dedi.

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu