Vali Pehlivan’nın katılımıyla Silifke ilçesinde çilek hasadı başladı

Güncelleme 3 Şubat 2023, 14:50

MERSİN (MHA)
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın katılımıyla, Mersin İlimizin Silifke İlçesine bağlı Kurtuluş Mahallesi’nde, coğrafi işaretle tescilli Silifke Çileği hasadı gerçekleştirildi.
Vali Pehlivan, çiftçilerimiz ve tarım işçilerimiz ile birlikte topraksız tarımla üretilen çilek hasadını başlattı, çilekleri dalından topladı.
Yoğurdu ile bilinen Silifke ilçesinde yılın 12 ayı coğrafi tescilli çilek hasadının yapıldığını belirten Vali Pehlivan, çilek ve üretimi ile ilgili bilgiler verdiği konuşmasında “Çilek üretiminin özellikle son yıllarda giderek rekoltesi artıyor. Yoğurdun yanı sıra çilek de Silifke ilçemizde coğrafi tescili bir üründür” dedi.
“Şubat ayında hasat gerçekleştiriyoruz”
Mersin’in Çukurova bölgesi içerisinde yer aldığını ve Çukurova’nın çok bereketli topraklara sahip olduğuna dikkat çeken Vali Pehlivan, “Bu topraklarda 100’e yakın ürün yetişiyor. Yoğun bir şekilde tarımsal faaliyetler var. Çilek, Mersin İlimizde özellikle Silifke ilçemizde olmak üzere Anamur ve diğer ilçelerimizde yetişiyor ama ağırlık olarak İlimizde yüzde 50’den fazlası Silifke’de üretiliyor. Bu üretim 12 ay boyunca devam ediyor. Ova tarafında açık alanlarda, örtü altında, seralarda ve 1000 metre rakımda yaylalarda da çilek üretimi var. Ova tarafında Ağustos ayında fideler dikilirken örtü altında Eylül, yaylalarda da yine aynı aylarda dikilip devamında hasat başlıyor. Şu anda Şubat ayındayız ve hasat gerçekleştiriyoruz. Bu hasat yaz aylarına kadar devam edecek. Dolayısı ile ovadan yaylaya kadar tam yıl esaslı dikim, üretim ve hasat faaliyetleri sürdürülüyor” diye konuştu.
“Mersin İlimizde 260 bin ton çilek üretiliyor”
Ülke genelinde yaklaşık 650 bin ton çilek üretimi yapıldığının altını çizen Vali Pehlivan, “Bu üretimle ülkemiz dünyada 5. Sırada bulunuyor. İlimiz de ülke üretiminin yüzde 40’ını sağlıyor. İlimizde de toplam üretim 260 bin ton civarında. Sağlık açısında önemli bir meyve A, B, ve C vitaminlerini içeriyor. Doğrudan tüketimi olduğu gibi, pasta, reçel marmelat ve dondurma gibi ürünlerde de kullanılan bir meyve çeşidi. Çilek ilimizde çok profesyonel bir şekilde üretiliyor. Bugün de topraksız tarımla üretilen çilekleri hasat ediyoruz. Bütün çiftçilerimize tüm yıl devam edecek olan hayırlı ve bereketli bir hasat diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Hasada; Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Belediye Başkanı Sadık Altunok, İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hüseyin Özgür Yalçın, TRT Çukurova Müdürü Fatih Doğru, kamu kurumu ve STK temsilcileri ve çiftçilerimiz katıldı.
Başa dön tuşu