Vali Pehlivan, Mersin Kız Öğrenci Yurt Müdürlüğü’nde Düzenlenen Berat Kandili Programına Katıldı

Güncelleme 7 Mart 2023, 13:49

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin İl Müftülüğü ile Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Mersin İl Müdürlüğü tarafından Mersin Kız Öğrenci Yurt Müdürlüğü’nde düzenlenen Berat Kandili programa katıldı.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda,Mevlid okundu,İlahilet söylendi, dualar edildi.
Programda konuşma gerçekleştiren Vali Pehlivan “Bu gecemizin hayırlara, iyiliklere vesile olmasını diliyorum. Berat Kandilinizi tebrik ediyorum. Bu gecemiz inşallah affa, mağfirete, rahmete, hayır ve iyiliklerle vesile olur.
Çok büyük bir deprem afeti yaşadık, yaşıyoruz. Bu afetin yaralarını sarmak için devlet ve millet olarak kenetlendik, tek yürek olduk, mücadele ediyoruz. Ben de depremin ilk saatlerinde Hatay Kırıkhan’a koordinatör Vali olarak görevlendirildim. Orada 23 gün görev yapmak nasip oldu. Her şeyden önce bu zor anlarda vatandaşlarımızın yanında; olabildiysek; elbette ki başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, mülki idare amirlerimiz, askerimiz, polisimiz, jandarmamız, bütün kurum kuruluşların kamu görevlileri, sivil toplum teşkilatları, 81 vilayetten gönüllü olarak gelenler, arama kurtarma ekipleri, yardım gönderenler, hayırseverler, saymakla bitmez, katkı sağlayan, destek veren aziz milletimizin bir ferdi birlikte çorbada tuz misali bu süreçte katkımız olabildiyse, her şeyden önce bunun vicdani sorumluluğunu yerine getirmiş olmanın memnuniyetini,onurunu ömrüm boyunca içimde taşıyacağım.
Burada bulunan siz kıymetli misafirlerimiz, o bölgeden geldiniz. Ben öncelikle deprem nedeniyle bu büyük afet nedeniyle hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum. Sizlerin de yakınlarından hayatını kaybedenler vardır. Başınız sağ olsun. Başımız sağ olsun. İnşallah Allah böyle afetler göstermesin. Bütün afetlerden, ülkemizi, milletimizi muhafaza etsin.
Tabii afetlerin bizlere verdiği bir takım dersler de var. Bu bağlamda afetlere hazırlıklı olmak hayati önem teşkil ediyor. Doğal afetler yaşandığında insanoğlunun ne kadar zor duruma düşebileceği de ortaya çıkıyor. Makam, mevki, maddi güç, ne olursa olsun afetler karşısında herkes aynı zorluğu,aynı meşakkati, aynı acıyı yaşıyor.
Ramazanın da müjdecisi olan Berat gecesi vesilesiyle manevi duygularımızı çoğaltırken bir yandan da kardeşlik duygularımızı ülke ve millet olarak birlik beraberlik duygularımızı da pekiştiriyoruz. Acılarımızı paylaşarak azaltmaya çalışıyoruz. Bugün burada bu yurt çatısı altında beraberiz. Bu yapılar devletimizin ve milletimizin yapıları. Mersin deprem bölgesine yakın olması hasebiyle depremden etkilenen siz kıymetli kardeşlerimizi misafir etmekten gurur duyuyoruz. İyi ki bu imkanlar var da sizlere bu kapılar açılabildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, Sayın Gençlik Spor Bakanımızın koordinasyonuyla ülke genelinde yurtların depremzedeler açılması kararlaştırılmıştı. Sizler şükür ki sağlıklı bir şekilde depremden kurtulabildiniz. Şimdi ailelerinizle, çocuklarınızla buradasınız. İnşallah şartlar depreme maruz kalan bölgelerde inşa edilecek yeni yapıların ve konutların, yeni iş yerlerinin yapılmasıyla normalleşecek ve özlediğinizi bildiğimiz, doğduğunuz, büyüdüğünüz, o güzel memleketlere sağlık ve huzur içerisinde yeniden kavuşacaksınız.
Bu duygularla bir kere daha burada olduğumuz sürece her zaman yanınızda ve yakınınızda olduğumuzu unutmayın. Lütfen kendinizi yalnız hissetmeyin, yalnız değilsiniz. Devletimiz ve milletimiz yanınızda, bütün imkanlarıyla sizleri rahat ettirmek için seferber olmuş durumda.
Allah Ramazan’a da sağlık, huzur içerisinde erişmeyi ve daha nice berat geceleri ve ramazanlar yaşamayı nasip etsin.” dedi.
KYK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özgül ve İl Müftüsü Aydın Yığman da birer konuşma gerçekleştirdi. Program, İl Müftüsü Aydın Yığman tarafından edilen dualarla sona erdi.
Programa Yenişehir Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ökkeş Demir ve depremzede vatandaşlarımız iştirak etti.
Başa dön tuşu