Vali Pehlivan, ‘En İyi Narkotik Polisi, Anne’ projesi eğitimi ve ‘uyuma’ aplikasyonunun tanıtımına katıldı

Güncelleme 26 Ekim 2022, 13:24

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi’nin katılımıyla, 2020 yılında İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla İçişleri Bakanlığı Koordinesinde ve Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca çocukların ve gençlerin uyuşturucu ve zararlı madde kullanımının önüne geçmek, mücadelede annelerin farkındalığının artırılması ve anne duyarlılığından hareketle 81 ilde başlatılan “En İyi Narkotik Polisi, Anne” Projesi kapsamında Mersin İlimizde anne ve anne adaylarına yönelik düzenlenen Narkorehber eğitimi ve UYUMA aplikasyonunun tanıtım programı gerçekleştirildi.
Programa İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan ve eşi Zehra Aslan, emniyet birim amirleri, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Akdeniz ve Toroslar Kaymakamlığı bünyelerinde bulunan Aile Destek Merkezleri ve Sosyal Dayanışma Merkezi eğitmen ve kursiyerleri, Akdeniz ve Toroslar Belediyesi kadın personelleri, Yenişehir Halk Eğitim Merkezi eğitmen ve kursiyerleri, anneler ve anne adayları ile gönüllü çalışanlardan oluşan görevliler katıldı.
Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen program, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın madde bağımlılığı ile mücadele konusunda ilimizde yürütülen faaliyetler hakkında yaptığı bilgilendirme konuşması ile başladı.
Vali Pehlivan programda yaptığı konuşmasında, ‘En İyi Narkotik Polisi, Anne’ projesi 2020 yılında İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda bütün ülke genelinde uygulanmaya başladı. Burada amaç çocuklarımızı, gençlerimizi, vatandaşlarımızı uyuşturucudan, bağımlılık yapan her şeyden uzak tutmak. Bu kapsamda öncelikle anne odaklı bir anlayışla yola çıkıldı. Neden anne? Çünkü annelerimiz sevgi kapısı, şefkat kapısı, iyilik kapısı. Bizim kültürümüzde annelerimizin müstesna bir yeri var. Bu konuda da annelerimizden destek istenmesindeki temel amaç özellikle de rakamsal olarak da ifade edildiği üzere maalesef çocuklarımızın, gençlerimizin büyük bir çoğunluğu ilimizde yüzde altmış nispetinde ülke genelinde de yüzde kırk altı nispetinde uyuşturucu maddeyi evlerinde kullanıyor olmaları. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki büyük bir çoğunluğu ilk veya sonraki kullanımlarını evde gerçekleştiriyor. Gene yapılan çalışmalar gösteriyor ki yüzde elli altı nispetinde ilk öğrenen de annelerimiz oluyor. Aile ortamında yaşayan ve uyuşturucu kullanmaya başlayanların annelerinin yüzde doksanı ev hanımı. Bu nedenle annelerimizden destek istiyoruz. Tabii ki en ufak bir şüpheyi dahi değerlendirmek zorundayız. Çünkü uyuşturucu madde öyle bir şey ki, bunun azı, çoğu yok. Bir kere temas etti mi, bunu önlemek, ondan koparmak çok zor hale geliyor. Nice olumsuz olaylarla karşılaşıyoruz. Ve nice aslında imkanı olan aileler bu dertten muzdarip olup çocuklarını kaybediyorlar. Sosyopsikolojik bir çok zorluklar içerisine giriyorlar.
O yüzden hep şunu diyoruz. Bağımlılıkla ve uyuşturucuyla mücadelede en etkili yöntem hiç başlamamak, hiç başlatmamak, hiç temas ettirmemek. Elbette temas ettikten sonra da ilgili kurum kuruluşların tabii ki güvenlik boyutuyla, emniyet, jandarma,sahil güvenlik ve ilgili narkotik birimlerimizin sahada mücadelesi, bununla birlikte sağlık birimlerimizin mücadelesi, Amatemler vesaire bununla ilgili devletimizin kurulu, işleyen yapıları var. Yeşilay gibi sivil toplum teşkilatlarının bu konuda gene destekleri, işbirliği söz konusu. Ama bağımlılık başladıktan sonra mücadele çok daha zorlaşıyor.  O yüzden sorunu kaynağında tespit edip, kaynağında çözmek ve hiç temas ettirmek bizim hep birlikte birinci derecede görevimiz.
Çocuklarımızı kazanmak onları ailesine, topluma, ülkeye faydalı bireyler olarak yetiştirme sorumluluğundayız. Bu bağlamda uyuşturucuyla ve bağımlılıkla mücadele en temel, en hayati görevlerimizden birisidir. Biz sizlerden bu konuda işbirliği talep ediyoruz. Öncelikle kendi ailelerinizde anne adayları için söylüyorum, kuracağımız ailelerde elbette o yuvaya odaklanmak, sonra da çevrede olup bitenleri de bir şekilde gözlemlemek önem arz ediyor. Bu konuda en önemli paydaşlarımızdan paydaş kurumlarımızdan birisi Milli Eğitim Müdürlüğümüz, okullarımız, öğretmenlerimiz, veli olarak da çocuklarımızı, okullarında takip etmek, öğretmenleriyle diyalog içerisinde, iletişim içerisinde olmak; bunu biz okul idarecilerimizle, öğretmenlerimizle bir araya geldiğimizde de onlara söylüyoruz. Ailelerle diyalog içerisinde olmalarını istiyoruz. Zerre misali dahi olsa bir şüpheye düştüğümüzde veya bir emareyle karşılaştığınızda bunu muhakkak mercek altına alıp telaşlanmadan uygun bir yaklaşım ortaya koymamız çok önemli. O yüzden biraz sonra izleyeceğiniz çalışmalar, oluşturulan çerçeve bilimsel yaklaşımlardan, akademisyenlerden, bu konudaki uzmanlardan da destek alınarak bizatihi Sayın Bakanımızın himayesinde hazırlandı.” dedi.
Gerek okullarımızda öğrencilerimize, gerek yetişkinlere verilen eğitimlerde, bu eğitimleri verirken çok dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Vali Pehlivan, “Önleyici bir adım atalım derken dışlayıcı olmamalıyız. Bizim yaklaşımımız kazanmaya yönelik olmalı. Gençlerimizi o bataklığa hiç yaklaştırmamalıyız. Eğer adımını attıysa da bir an evvel o bataklıktan çekip kurtarmak üzere çaba göstermeliyiz. Bu da çok dikkatli, özenli bir yaklaşımı gerektiriyor. O yüzden annelerimizden destek istiyoruz. Annelerimiz bu konuda en hassas yaklaşımı ortaya koyacaktır. Bundan hiçbir şüphemiz yoktur.” dedi.
Mücadelede kurumlar arası iş birliğinin önemine işaret eden Vali Pehlivan, “Bir yandan sahada emniyet birimlerimiz gece gündüz mücadele ederken kırsalda jandarma birliklerimiz, denizde sahil güvenlik ekiplerimiz, şehir merkezlerinde narkotik ekiplerimiz canla başla gece gündüz mücadele ederken, toplumumuzun her kesiminin bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz, istiyoruz. Çünkü bir ailede ortaya çıkması demek sadece sorun aileleriyle ilgilidir anlamına gelmiyor. Yaşadığı bir binaysa o apartman, o mahalle, o toplumu, herkesi ama herkesi ilgilendirir. Bunun için işbirliğimizi arttırmak, iletişimimizi arttırmak bu tür eğitimleri çoğaltmak niyetindeyiz, gayretindeyiz. Nitekim geçen yıl dört yüze yakın eğitim programı düzenlenmiş, on bin kişiye ulaşılmış. Bu yıl yedi yüz elli eğitim programı düzenlenmiş. Yaklaşık yirmi bin kişiye ulaşılmış. Bu toplantı vesilesiyle bir hedef daha belirleyelim. Bunu en az iki katına inşallah yapacağımız çalışmalarla çıkartalım. Ve bu konuda da bu ekibe katılan siz kıymetli hanımefendilerden, annelerimizden, anne adaylarımıza şunu da istirham ediyoruz. Burada edileceğiniz bilgileri siz de bulunduğunuz, yaşadığınız yerlerde uygun şekilde çevrenizdekilerle lütfen paylaşın.” ifadelerini kullandı.
Vali Pehlivan konuşmasının devamında, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hayata geçirilen UYUMA projesine de dikkat çekerek, “Bir konudan daha bahsetmek istiyorum. Dijital çağda yaşıyoruz. İnternet çağında yaşıyoruz. Gene İçişleri Bakanlığımızın geliştirmiş olduğu UYUMA programı var. Bu konuda da milyonlarca kişiye ulaşıldı. Bu programı da lütfen hepimiz indirelim, telefonlarımızda olsun. Çok pratik bir program, bir problemle karşılaştığınızda, orada hemen ihbarda bulunuyorsunuz. Ve başka hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan ilgili ekiplerimiz oralara intikal ediyorlar. Ve gereğini yapıyorlar. Takip ediyorlar.” dedi.
Vali Pehlivan konuşmasını, “Bu duygularla öncelikle iştiraklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bu salonu tıklım tıklım doldurdunuz. Bu konuya ne kadar büyük ehemmiyet verdiğimizin göstergesi bu. Siz bu ilgiyi devam ettirdiğiniz ölçüde Mersin ilimizde inşallah bu konuda çok önemli mesafeler alınacaktır ama tekrar ediyorum. Çocuklarımızı, gençlerimizi,evlatlarımızı uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklardan temas ettirmeyeceğiz. Onları eğitime, onları spora, onları kültüre, daha fazla sosyal kültürel faaliyetlere yönlendireceğiz. Şunu da ifade edeyim. Spor dedik. Okullarımızda,Gençlik Merkezlerimizde,spor tesislerimizde çeşitli aktivitelerimiz var. Şimdi Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz bünyesinde, “Kötü Alışkanlıklara Ret, Sporla Sağlıklı Yaşama Evet” adı altında bir proje,bir kampanya daha başlatacağız. Gençlerimizi daha çok spora bu vesileyle sevk etmenin gayreti içerisinde olacağız. Ben bugün bu programı düzenleyen İl Emniyet Müdürümüze teşekkür ediyorum. Ekibiyle beraber güzel bir program hazırladılar. İl Milli Eğitim Müdürümüze de yine teşekkür ediyorum. Gerekli destekleri bugüne kadar olduğu gibi bugün de sağladı. Sunum yapacak arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve son söz olarak tekrar sizlere kıymetli annelerimiz, kıymetli anne adaylarımız bu konuya göstermiş olduğunuz ilgiden ve vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Her konuda sizlerin zaten toplumumuza, ailelerimize desteğiniz en üst düzeydedir. En iyi narkotik polisi anne uygulamasına da bu anlamda gereken katkıyı bundan sonra da vereceğinize inanıyorum. Sizleri sevgiyle, saygıyla, şükranla selamlıyor, toplantımızın. Eğitim faaliyetimizin hayırlara ve iyiliklere vesile olmasını diliyorum.” diyerek tamamladı.
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun projenin çıkış hikayesini anlattığı video gösteriminin ardından; Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü 4.Sınıf Emniyet Müdürü Gürkan Karadağ, Narkorehber eğitim sunumu ve UYUMA mobil uygulaması hakkında bilgilendirme yaptı.
İl Emniyet Müdürü Aslan ve Vali Pehlivan’a Akdeniz Aile Destek Merkezleri adına hediye takdim edildiği program, Vali Pehlivan’ın katılımcı anne ve anne adaylarına karanfil hediye etmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.
Başa dön tuşu