Vali Pehlivan, Başkanlığında ‘ İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Güncelleme 30 Temmuz 2022, 14:34

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında ‘İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı’ yapıldı.
Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, il müdürleri, oda,birlik ve OSB’lerin temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Toplantının hayırlara vesile olmasını temenni eden Vali Ali Hamza Pehlivan; “Mersin İlimize istihdam rakamları her geçen gün yukarılara doğru çıkıyor. ‘İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’muz bu bağlamda süreci takip ve koordinasyon açısından önemli görev ve sorumluluklar üstlenmiş durumda. İlimizde, bu yılın ilk 6 ayında İŞKUR aracılığıyla 19.914 vatandaşımız özel sektörde işe yerleştirildi.

Hedefimiz, yıl sonuna kadar bu rakamı 30 binin üstüne çıkartmak. İstihdam sahasındaki çalışmaları daha da etkinleştirmek için İŞKUR başta olmak üzere ilgili resmi veya özel kurum ve kuruluşların iştirak ve katkısıyla iş arayanlar, işçi arayanlar ve iş kurmak isteyenler için bir yönlendirme yapmak üzere rehber oluşturulacak,bilgilendirme çalışmalarının kapsamı genişletilecek.”dedi.
Sözlerinin devamında Vali Pehlivan; “Devletimiz, hükümetimiz istihdam eğitimleri ile özellikle mesleki eğitim merkezlerinde genç istihdamı destekleme projeleri ile teşviklerle, uygulamalı girişimcilik sertifikalı kursları gibi projelerle istihdamın artışına yönelik olarak sürekli yeni adımlar atıyor. Bize düşen bu teşvikleri, programları vatandaşlarımızla buluşturmaktır.“Toplantılarımızda konuşuyoruz, görüşüyoruz, kararlar alıyoruz. Bunlar elbette çok önemlidir. Hem istihdam sağlama hem eğitim programlarıyla ilgili hem de işyeri ziyaretleri ile bilgilendirme faaliyetleri, mesleki eğitim kursları ile ilgili hedeflerimizin muhakkak üstüne çıkmalıyız. Başarılı neticeler elde etmek için sahayla temasımızı da hiçbir zaman kesmemeliyiz, kesmeyeceğiz.” dedi.
İŞKUR tarafından bilgilendirme sunumunun yapılmasının ardından toplantıda, ilimizde 2002 yılında gerçekleştirilen istihdam, piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda iş gücü arzı ve işgücü talebinin karşılanması durumu, mesleki eğitim ile hedeflenen istihdam rakamları ve ilgili diğer konularda değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulunuldu,muhtelif kararlar alındı.
Başa dön tuşu