“Türkiye hekimlerini kaybediyor”

Güncelleme 7 Haziran 2022, 12:35

Mersin Tabip Odası Başkanı Nasır Nesanır, 18 ayda yaklaşık 8 bin doktorun kamu hastanelerinden istifa ettiğini söyleyerek, “Türkiye hekimlerini kaybediyor” dedi.

Mersin Tabip Odası Başkanı Nasır Nesanır, son dönemde gittikçe artan hekim göçü hakkında açıklama yaparak, hekimlerin 10 acil talebinin yerine getirilmediği taktirde kamudan istifaların ve hekimlerin yurt dışına gitme başvurularının artarak devam edeceğine dikkat çekti. Türkiye’nin hekimlerini giderek kaybettiğini söyleyen Nesanır, “Hekim göçü bu iktidar döneminde yürürlüğe giren Sağlıkta Dönüşüm Programının bir sonucudur. Sağlıkta dönüşüm programının getirdiği iş yükü ise artık hekimler için dayanılmaz noktalara gelmiştir. Sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte hekimler daha fazla çalışma, az ücret, şiddet ve statü kaybı yaşadılar. Türkiye’de hekimlerin yarısından fazlasının yurt dışı planı var. Hekimlerin maaşları ve hatta üstüne sabit ek ödeme bile eklense yoksulluk sınırının altında ücret almaktadır. Ayrıca ülkedeki doktorların en az yarısı neredeyse hiç performans ödemesi almamaktadır” dedi.

“İKTİDAR ÇÖZÜM POLİTİKASI OLUŞTURMUŞ DEĞİL”

Sağlıkta şiddetin artık günlük sıradan olaylar olmaya başladığına dikkat çeken Nesanır, “Hekimlerin neredeyse yüzde 80-90’ı mesleğinde en az bir kez sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmıştır. Sağlık sistemindeki kışkırtılmış politikalar sonrası oluşan iş yükü ve sağlık sistemindeki yığılmalar gittikçe artmaktadır.  Hekim çok korumasız çalışıyor. Önünde bir sekreteri yok, kapının önünde sosyal hizmetler uzmanları yok, kapıyı açan da sizsiniz, hastayı oturtan da sizsiniz, (bilgileri) bilgisayara giren de sizsiniz, hastaya cevap veren de, muayene eden de… Ve bütün bunları 3 dakika içinde yapmak zorundasınız. Bütün bunlar sağlıkta şiddeti maalesef artıran etmenler” ifadelerini kullandı. İktidarın bunu bir an önce görüp, gerekli düzenlemeleri yapması gerektiğine vurgu yapan Nesanır, “Hekimleri tatmin edecek bir düzenlemeye acilen ihtiyaç var. Şehir hastanelerine akıtılan milyarlarca dolar kira ve hizmet bedeli yüzünden halkın sağlığına yönelik harcamalara para bulmakta ve yetişmiş hekimleri kamu hastanelerinde tutmakta zorlanan iktidar bir çözüm politikası oluşturmuş değildir” diye konuştu.

“KAOS YAŞANACAK”

Türk Tabipleri Birliği’nin verilerine göre, 18 ayda yaklaşık 8 bin doktorun kamu hastanelerinden istifa ettiğini aktaran Nesanır, bu durumun devam etmesi halinde sağlıkta kaos yaşanacağı uyarısında bulundu. Çözümün iktidar tarafından bir an önce 1o0 acil talebin yerine getirilmesi olduğunu belirten Nesanır, “Sağlıkta Şiddet Yasası acilen yasalaşmalı, kamu hastanelerinde göreve yeni başlayan pratisyen ve asistan hekimler için temel ücret yoksulluk sınırının en az iki katı, uzman hekimler için yoksulluk sınırının en az iki buçuk katı olmalı, özel sağlık sektöründe çalışan hekimlerin ücretleri en az yoksulluk sınırının iki buçuk katı olmalıdır. Aile hekimi maaşları en az yoksulluk sınırının iki katına yükseltilmeli; tüm ASM binaları kamu tarafından inşa edilmeli, Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği geri çekilmelidir. Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR farkı gözetilmeksizin bütün emekli hekim maaşları pratisyen hekimler için asgari 15 bin TL, uzman hekimler için asgari 18 bin TL’ye çıkarılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“5 DAKİKA MUAYEYEN DAYATMASINDAN VAZGEÇİLMELİ”

Çalışma ortamları ve koşullarının iyileştirilmesi çağrısında bulunan Nesanır, “Covid-19 “meslek hastalığı sayılmalı, pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı uygulanmalı, sağlık sistemi ve kurumsal sorunlar kaynaklı malpraktis davaları ile hekimleri ödeyemeyecekleri tazminatlara mahkûm eden uygulamaların önlenmesi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Hekimleri de hastaları da mağdur eden, hekimlere karşı şiddet kaynağı olan, halkın sağlığını tehlikeye atan 5 dakikada muayene dayatmasından vazgeçilmeli, hasta randevuları her hastaya en az 20 dakika ayrılacak şekilde düzenlenmelidir” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Başa dön tuşu