TBB Başkanı Sağkan depremzedelere destek için Mersin Barosu’nu ziyaret etti

Güncelleme 24 Şubat 2023, 16:58

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, depremzedelerin yoğun göç ettiği Mersin’de yapılan yardım çalışmaları hakkında bilgi almak ve çalışmalara destek vermek amacıyla Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir, yönetim kurulu üyeleri, TBB delegeleri ve depremzede avukatları ziyaret etti. Sağkan, depremzede meslektaşlarına sürdürülebilir destek sağlamak için 81 ilin barosu ile 174 ülkenin barosu ve hukuk örgütleriyle işbirliği içerisinde dayanışma kampanyası başlatacaklarını belirtti.

SAĞKAN: “81 İL VE 174 ÜLKENİN BAROSU İLE DEPREMZEDE AVUKATLAR İÇİN DESTEK KAMPANYASI BAŞLATACAĞIZ”

Depremzede avukatların barınma, iş, ofis ve ekonomik sorunlarının konuşulduğu ziyarette TBB Başkanı Sağkan, hiçbir depremzede meslektaşını yalnız bırakmadıklarını ifade ederek, yapılan yardımlar ve önümüzdeki süreçte sağlanacak ödenekler hakkında bilgiler verdi. TBB öncülüğünde, 25.02.2023 tarihinde yapılacak olan Baro Başkanları Toplantısında depremzede avukatların adli yardım ve CMK sisteminde görevlendirme sorunları, nakil yaptıran depremzede avukatların kesenekleri ve aidat ödeme sorunları hakkında, barolar olarak uygulamada ortak bir karar alınacağını belirten Sağkan, depremzede meslektaşlarına sürdürülebilir destek sağlamak için 81 ilin barosu ile 174 ülkenin barosu ve hukuk örgütleriyle işbirliği içerisinde dayanışma kampanyası başlatacaklarını belirtti.

ÖZDEMİR: “SOSYAL TESİSİMİZDE DEPREMZEDE AVUKATLARIMIZA KONAKLAMA İMKANI SAĞLADIK”

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir, depremzede meslektaşlarına ve vatandaşlara yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek, Mersin Barosu Sosyal Tesisi’ni depremzede meslektaşlarının aileleri ile birlikte geçici olarak konaklamalarına imkan sağlayacak şekilde tefriş edildiğini,  ayrıca Mersin Barosu Uyum Ofisimizi depremzede meslektaşlarının kullanımına ücretsiz olarak tahsis ettiklerini söyledi.

“120 DEPREMZEDE ÇOCUĞUN AİLESİNE ULAŞILAMIYOR”

Kentimizde göç eden depremzede vatandaşlarımızın durumları hakkında bilgilendirmenin yapıldığı ziyarette Çocuk Hakları Merkezimiz, kentimizdeki hastanelerde 80 çocuğun tedavisinin sürdüğünü, 60 çocuğun kurumlara yerleştirildiğini, 120 çocuğun ise anne babasına ulaşılamadığını, hastanede tedavi gören depremzedeler için ortak bir kayıt sisteminin oluşturulamamış olması nedeniyle, çocukların ailelerine ulaşılmakta zorluk çekildiğini belirtti.

Ziyarette, deprem bölgesindeki enkaz kalıntılarının ve çöplerin, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi konusunda TBB Çevre Komisyonu, Mersin Barosu Çevre Komisyonu ve ilgili sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişi yapıldı.

“ÖLÜMLER NÜFUS KAYITLARINA SAĞLIKLI İŞLENMİYOR, HAK SAHİPLİĞİ SORUNU YAŞANIYOR”

Deprem sebebiyle yaşanan ölümlerin nüfus kayıtlarına sağlıklı işlememesi nedeniyle, hak sahipliği konusunda sıkıntıların yaşandığı, kişilerin kendilerine ait gayrimenkul ve kıymetli eşyalarını alamama sorunu yaşadığı belirtildi. Daha sonra Mersin Barosu Sosyal Tesisleri’nde geçici olarak konaklayan depremzede avukatları Baro Başkanı Özdemir ile birlikte ziyaret eden TBB Başkanı Sağkan, geçmiş olsun dileklerini ileterek, her ihtiyaçlarında yanlarında olduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu