Taşucu’nda Angus Gemilerinin Yarattığı Koku ve Sivrisinek Sorunu: Vatandaşlar Mağdur

Güncelleme 7 Temmuz 2024, 19:06

Son aylarda Taşucu ve Silifke’de yaşayan insanları çileden çıkaran bir sorun var: Angus gemilerinin yaydığı dayanılmaz ağır koku ve beraberinde getirdiği sivrisinekler.

Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) yurt dışından ithal ettiği canlı anguslar, Taşucu Ceyport Limanı’na gelmeye başladı. Ancak turizm beldesi olan Taşucu’nda, bu hayvanların neden olduğu ağır ahır kokusu ve ithal sivrisinekler nedeniyle yaşamak artık mümkün değil.

Hatay depremi sonrası İskenderun Limanı’nın kapanması ile Panama’dan özellikle ithal edilen anguslar, uzun deniz yolculuklarının ardından Taşucu Ceyport Limanı’na ulaşıyor ve buradan tüm Türkiye’ye dağıtılıyor. Ancak bu hayvanların yaydığı yoğun kötü koku ve ithal sivrisinekler, bölgedeki insanların hayatını cehenneme çeviriyor.

Yaklaşık 25 bin canlı hayvanın gemiyle Taşucu’na gelmesinin ardından liman çevresinde oluşan trafik keşmekeşi de ayrı bir sorun olarak insanları mağdur ediyor.

VATANDAŞLAR ŞİKAYETLERİNİN DİKKATE ALINMADIĞINDAN BIKTI!

Şikayetlerini dikkate almayan yetkililere isyan eden bir vatandaş, “Angusların Taşucu Ceyport Limanı’ndan çıkarılmasıyla birlikte geniş bir alanda ağır pis kokular yayılıyor. Taşucu’nda zaten var olan sivrisineklerin çoğalması ve binlerce besili angus taşıyan yüzlerce TIR, artık dayanılmaz bir trafik çilesi yaratıyor. İktidar ve EBK, bu soruna bir çözüm bulmalı!” diye isyan etti.

TURİZMİN EKMEK KAPISI TAŞUCU, BU DURUMDAN NASIL KURTULACAK?

Angus taşıyan gemilerin limana demirlemesiyle başlayan ağır koku, sadece Taşucu ve Silifke değil, geniş bir bölgeyi etkisi altına aldı. Bölgedeki turizm ekonomisinin tehlikeye girdiğini belirten bir vatandaş, “Hangi turist böyle bir koku ve ortamı tercih eder ki? Bu soruna acilen bir çözüm bulunmalı. Ancak para kazanma hırsıyla yetkililer, halkın sağlığını ve yaşam kalitesini hiçe sayıyor” dedi.

Taşucu’nda sadece ahır kokusu değil, son aylarda ortaya çıkan yeni bir sivrisinek türü de endişe verici boyutlara ulaşmış durumda. Gemilerin demirlediği açık alanlardan bölgeye yayılan milyonlarca ithal sivrisinek, bölge halkını çaresiz bırakıyor. Trafik sorunları da cabası; yüzlerce TIR, angusları limandan almak için her köşeye park ediyor ve bölgede kaos yaratıyor.

Başa dön tuşu