Tartışmalı imam meclis gündeminde

Güncelleme 24 Ağustos 2022, 14:11

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Namaz kılmayan ve oruç tutmayanlar sopayla dövülmeli” diyen imam Halil Konakçı’yı Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Antmen “Halkın vergileriyle yaşayıp halka saldıran bu kişiye neden müsaade edilmektedir?” diye sordu.

Daha önce de kadınları hedef alarak “Bak sokaklar ne hale geldi. Kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” ifadelerini kullanan Halil Konakçı, Atatürk ve Laiklik karşıtı sözlerle gündeme gelmişti. İmam Halil Konakçı son olarak da Cem Yılmaz’ı hedef almış ve “Soytarılar çıkıyor televizyona espri yapıyorlar. Neymiş? Allah erkeği yaratmış, sonra bakmış düşünmüş ‘Ben bundan iyisini de yaratırım’ diyerek kadını yaratmış. Bunu söyleyen de, buna alkış tutanlar da dinden çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

 İmam Halil Konakçı şu anda hangi camide görevlidir? Bu kişi şu ana kadar hangi cami veya birimlerde görev yapmıştır?

 Bu kişi Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı çalışıyorsa Anayasa ve kanunlara nasıl karşı gelme cesareti göstermektedir? Resmi olarak imam değilse camilerde nasıl vaaz vermektedir? Kim ya da kimler buna müsaade etmektedir? Halkın vergileriyle yaşayıp halka saldıran bu kişiye neden müsaade edilmektedir?

 Konuyla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı neden idari ve hukuki süreç başlatmamaktadır? Bu kişinin sözlerine neden karşı çıkılmamaktadır? Diyanet İşleri Başkanlığı, kendi söylemediklerini bu imama mı söyletmektedir?

Başa dön tuşu