“Spor sakatlanmalarının önüne geçilebilir”

Güncelleme 27 Mayıs 2022, 16:09

Spor sakatlanmaları kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Özellikle halı sahalarda oynanan futbol maçlarında sık sık rastlanan spor sakatlanmalarının önüne geçmek için çareler var.

Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanı ve Spor hekimi Op. Dr. Mehmet Nane müsabakalardan önce yapılacak ısınma hareketlerinin önemine işaret etti.  Op. Dr. Mehmet Nane, gazetemize yaptığı açıklamada; düzenli spor yapmanın vücutta pozitif değişikliklere sebep olduğunuve sağlığı olumlu yönde etkilediğini söyledi.

 

Ancak spor yapmanın aynı zamanda talihsiz kazalar sonucu sakatlanmalara da yol açabileceğini anımsatan Doktor Nane, “Hem basketbol, futbol ve hentbol gibi grup halindeki oyunlarda hem de tek başına antrenman yapıldığı esnada sporda sakatlanma olasılığı bulunur. Bazı spor dallarına göre değişik spor sakatlıkları çeşitleri olsa da genellikle kas, kemik, eklem ve dokularda sakatlık ve yaralanmalar görülebilir. Amatör ve profesyonel sporcuların en sık yaşadığı sporcu sakatlıkları, nedenleri ve basit tedavi yöntemleri gibi sporcu sakatlıklarına dair bilmeniz gerekenler vardır” dedi.

“ISINMA HAREKETLERİ ÖNEMLİ”

Öte yandan sporcu sakatlıkları nedenleri, kişinin kendisinden kaynaklanabileceği gibi dış faktörler de yaralanmalara yol açabileceğini belirten Op. Dr. Mehmet Nane, sözlerini şöyle sürdürdü: “Spor sakatlanmaları, ısınma ve soğuma hareketlerinin göz ardı edilmesi gibi faktörlerin yanında doğru ekipmanı kullanmama veya diğer sporculara çarpma, düşme vb. faktörler sonucunda yaşanabilir. Sporcu sakatlanmalarının nedenleri hakkında fikir sahibi olmak, olası sakatlıkların önüne geçmek için gerekli önlemleri almanıza yardımcı olabilir. Bunların en başında spordan önce ısınma hareketlerinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu yüzden hangi amaçlarla spor yapıyor olursak olalım mutlaka ısınma hareketlerini doğru bir şekilde uygulamamız gerekmektedir. Spor sakatlanmaları konusunda farklı faktörlerde var ama en yaygın olanı vücudu spora iyi hazırlamamak gelmektedir. Spor yapan ve ya spora başlayacak olanlara bu konuda detaylı bilgi edinmelerini tavsiye ederim.”

Başa dön tuşu