Şehir tiyatrosu ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ Oyununu küçük sanat severlerle buluşturdu

Güncelleme 19 Mayıs 2023, 12:22

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, “Kırmızı Başlıklı Kız” oyununun prömiyerini küçük sanatseverlerle buluşturdu. Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde sahneye taşınan Kırmızı Başlıklı Kız çocuk oyunu, küçük izleyicilerinden tam not aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2022-2023 sanat sezonunun yeni çocuk oyunu “Kırmızı Başlıklı Kız” ile küçük seyircilerin karşısına çıktı. Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde sahneye taşınan Kırmızı Başlıklı Kız oyununun prömiyeri, küçük sanatseverlerden tam not aldı.

Charles Perrault’un yazdığı, Kenan Korbek’in sahneye uyarlayıp müziklerini düzenlediği eseri, Mersin Şehir Tiyatrosu sanatçılarından Pelin Sarıkaya yönetiyor. Dramaturgluğunu Taner Çelik’in üstlendiği oyunun dekor ve kostüm tasarımını Alev Tol yaptı.

Savaş: “Kırmızı Başlıklı Kız, çok sevimli, çok güzel, keyifli bir oyun”

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Hülya Savaş, “İlk oyunumuz ‘Kamyon’ ile seyircimizle buluştuk. ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ çocuklarımızın çok iyi bildiği bir masal aslında. Çok seveceklerini düşünüyoruz. Arkadaşlarımız gerçekten çok emek verdi. Çok sevimli, çok güzel, keyifli bir oyun çıktı. Biz bütün çocuklarımızın gelip oyunu seyretmelerini istiyoruz. Anne babaların da, çocuklarını oyunlarımıza getirmelerini istiyoruz. Çünkü bu aynı zamanda bir kültür. Çocukların estetik duygularının gelişebilmesi için, küçük yaşlardan itibaren sanatın içinde olmaları gerekiyor” dedi.

Sarıkaya: “Bütün çocukları oyunumuza bekliyoruz”

Şehir Tiyatrosu Oyuncusu ve oyunun yönetmeni Pelin Sarıkaya, Kırmızı Başlıklı Kız oyununun içeriği hakkında bilgi vererek, “Herkesin bildiği, çok iyi tanıdığı bir masal. Bir sahne uyarlaması yapılmış. Bu uyarlamayı aldık ve bunu çocuklarla buluştururken, kurdun kötülüğünü biraz azaltmaya çalıştık. Çünkü o hayvanın neden kötü olduğu sorusu bizim için çok önemliydi. Kurdu saf kötü bir karakter yapmadık. Onu, aç olduğu için insanların yemeğine saldıran bir hayvan olarak çizmeye çalıştık. Kırmızı başlıklı kız son derece affedici, masum, karşısına çıkan herkese güvenen bir karakter. Bir de avcımız var. Avcımızı kadın karakter yaptık. Amazon yaptık. Toplumsal cinsiyet rollerine dokunmak istedik. Çok heyecanlı, keyifli bir süreç oldu bizim için. Bütün çocukları oyunumuza bekliyoruz” dedi.

 “Bugün çok güzel geçti”

Oyunu çok beğendiğini söyleyen Azize Karaçalı, “Buraya geldiğim için çok heyecanlıyım. Bugün çok güzel geçti. Kırmızı Başlıklı Kız’ı izledik. Kurdu da izledik, kurt çok tatlıydı” dedi.

 Reyhan Engin, oyunun konusunu anlatarak, “Kırmızı Başlıklı Kız, annesinin babasının sözünü hiç dinlemiyordu. Annesi ‘eve geç kalma’ dedi, o da geç kaldı ve geri dönemedi. Kırmızı Başlıklı Kız annesinin sözünü dinlemediği için, kurt çöreklerini kapacaktı” diye konuştu.

 Meryem Marhan, “Çok güzel bir oyundu. Oyunda anne ve babamızın sözünden çıkmamamız gerektiğini öğrendik. Kurt saldırdı, çöreklerini alacaktı ama alamadı” derken, Ömer Şerif Bayram ise oyunda en çok kırmızı başlıklı kız karakterini sevdiğini belirterek, “Kırmızı Başlıklı Kız oyunu güzel bir hikayeydi. Güzel oynadılar” ifadelerine yer verdi.  

 Oyun hakkında…

Kırmızı Başlıklı Kız, ormanda anne ve babasıyla birlikte mutlu bir hayat yaşayan, küçük, tatlı bir kızdır. Ormanın derinliklerinde yaşayan hasta büyükannesine kurabiye götürmek için çıktığı yolda pek çok maceraya atılan Kırmızı Başlıklı Kız, yolculuk boyunca hem arkadaşlıklar kurar, hem eğlenir, hem de pek çok şey keşfeder.

Başa dön tuşu