“Seçilmiş Yakınlıklar” sergisi kapılarını açtı

Güncelleme 8 Mart 2022, 13:17

Mersin Yenişehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında özel bir sergiye ev sahipliği yaptı.  Karşı Sanat Çalışmaları ile birlikte hazırlanan ve sadece kadın sanatçıların eserlerinden oluşan “Seçilmiş Yakınlıklar” sergisi kapılarını açtı. Video, fotoğraf, resim, heykel ve enstalasyon gibi farklı medyumlardan eserleri barındıran sergi, Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde 7 Nisan’a kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.

Mersin Yenişehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında sadece kadın sanatçıların eserlerinin yer aldığı yeni bir sergiyi daha sanatsevrelerle buluşturdu.  Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde kapılarını açan  “Seçilmiş Yakınlıklar” sergisi, video, fotoğraf, resim, heykel ve enstalasyon gibi farklı medyumların eserlerini barındırıyor. Serginin açılışına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun eşi Zeliha Su, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, MESİAD Başkanı Hasan Engin,  ünlü moda tasarımcısı Barbaros Şansal, sinema ve tiyatro oyuncusu Şenay Gürler,   sanatçı Ahmet Yeşil,  serginin küratörleri Ezgi Bakçay,  Melis Bektaş,   sivil toplum kuruluşları ve oda başkanları ile sanatçılar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Bir birinden kıymetli sanatçıların eserlerinin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Abdullah Özyiğit, “Bugün burada Yenişehir Belediyesinin kurmuş olduğu Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde  ‘Seçilmiş Yakınlıklar’ sergisinin açılışını yaptık. Gerçekten bir birinden kıymetli sanatçılarımız burada eserlerini sergiliyor. Hayatla çok iç içe, hayatı anlatan eserler var. Burada Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde şunu görüyoruz; her bir sergimiz farklı bir pencere açıyor, bir bakış açısı, bir perspektif oluşturuyor.  Yenişehirli ve Mersinli vatandaşlarımız buraya katılım gösterdi,  her geçen sergide daha çok katılım, daha çok insan, daha çok ilgi bizim için büyük mutluluk vesilesi. Bundan sonra da sergilerimiz yine olacak, onların hazırlıklarını yapıyoruz. Örneğin Beşiktaş Belediyemiz ile çok kıymetli bir iletişim kurduk ve önümüzdeki hafta bir protokole dönüştüreceğiz. Yine Kadıköy Belediyemize yaptığımız ziyaretlerde sanat galerilerini gezdim ve bundan sonraki süreçlerde ortaklaşma noktasında Başkanımızla görüştük. Dolayısıyla, sanat dünyanın neresinde üretiliyorsa amacımız onu Yenişehirli hemşehrilerimizle buluşturmaktır.” dedi.

Sergide yer alan her bir eserin hayatın bir dönemini anlattığını ifade eden Başkan Özyiğit, “Eserler hayatın bir dönemini anlattığı gibi, bir kesitini ortaya koyabiliyor. Yani yaşamda ‘evet buda varmış’ dedirten bir sergi.  Sergiyi küratörle birlikte gezince aydınlanıyorsunuz. ‘Bu kadar güzel anlatılabilir’ diyorsunuz. Zaten sanatın sizi sürüklediği alanda o sizde değişik bakış açıları oluşturuyor” diye konuştu

Mersinli sanatseverler, kadın sanatçıların eserlerinden oluşan sergiyi 7 Nisan tarihine kadar gezebilecek.

Başa dön tuşu