“Sağlık çalışanlarının kayıpları telafi edilmeli”

Güncelleme 22 Nisan 2022, 11:59

Türk Sağlık-Sen Mersin Şube Başkanı Ayhan Güngör Sağlık çalışanlarının pandemi sürecince en çok çalışan ve en fazla gelir kaybına uğrayan kesim olduğunu belirterek, “Bu durumun mutlaka düzeltilmesi, kayıpların telafi edilmesi gerekliliği ortadadır” dedi.

Türk Sağlık-Sen Mersin Şube Başkanı Ayhan Güngör, Ebeler Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. “Anne ve bebek sağlığının cefakâr sağlık çalışanları Ebe Arkadaşlarımızın 21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlu olsun diyoruz” diyen Güngör, önemli gün ve haftaların tam anlamıyla kutlanmasının ise sağlık çalışanların taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguladıklarını belirtti. Sağlık çalışanlarının pandemi sürecince en çok çalışan ve en fazla gelir kaybına uğrayan kesim olduğunu dile getiren Güngör, “Adaletsiz ek ödeme, yok olup giden döner sermaye ile ekonomilerinde çok ciddi kayıplar yaşadılar. Alkışların yerine hakların verilmesi gerektiğini ısrarla vurgulamamıza rağmen sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmadı. Tüm bunların üstüne toplu sözleşmede 2 yıl için imza atılan zam oranının 3 ayda tüm ekonomik değerin yitirmesi de eklenince bu durumun mutlaka düzeltilmesi, kayıpların telafi edilmesi gerekliliği ortadadır” ifadelerini kullandı.

“55 BİN EBE İÇİN ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLMELİ”

Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanları için ücret politikasında yeni bir tavra ihtiyaç olduğunu ifade ettiklerini aktaran Güngör, tek ödeme şeklinde maaşlara zam yapılmasını istediklerini belirtti. Ücretlerin reel olarak artması için ek zammın yanı sıra refah payı ve enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi uygulamalarının da hayata geçmesi gerektiğine dikkat çeken Güngör, “Ekonomik hakların yanı sıra sosyal haklarda iyileştirmeler yapılmalıdır. Vekil ebe hemşire, sözleşmeli ebe gibi istihdam modelleri terk edilmeli ve kamuda bu istihdam modelleri ile görev yapan tüm çalışanlar kadrolu memur olmalıdırlar. Anne ve bebek sağlığı hizmetini yürüten ebe arkadaşlarımızın kreş mağduriyeti sonlandırılmalı,  aile yaşamlarını etkileyen çalışma şartları düzeltilmelidir. Sağlık çalışanlarının, ebe arkadaşlarımızın özveri ile yürüttükleri sağlık hizmetinin karşılığında onlara mali, özlük ve sosyal haklar açısından daha iyi şartlar mutlaka sağlanmalıdır. Kamuda görev yapan 55 Bin ebe arkadaşımız bunu fazlasıyla hak etmektedirler” diye konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SESİNE KULAK VERİLMELİ”

Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ettiklerini vurgulayan Güngör, şöyle devam etti: “Ebe arkadaşlarımızın tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz.”

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu