Pakistan’a 5. İnsani Yardım Treni Mersin’den Uğurlandı

Güncelleme 14 Eylül 2022, 12:00

Pakistan’da meydana gelen ve ülkenin üçte ikisini etkisi alan sel afetinin yaralarının sarılmasına destek olmak maksadıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından ülkemiz genelinde başlatılan yardım kampanyası kapsamında Mersin Valiliğimizin koordinasyonunda Mersin dahil 18 İlin katkısıyla hazırlanan 633 ton 703 kilogramlık insani yardım malzemesinden oluşan 28 vagonluk ‘İnsani Yardım Treni’ Mersin İlimizden Pakistan’a uğurlandı.
Tarsus İlçesi Yenice Lojistik Merkezi’nde gerçekleştirilen törene; Valimiz Ali Hamza Pehlivan ile birlikte Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek, İl Müftüsü Aydın Yığman, TCDD Adana Bölge Müdürü Aliseydi Felek AFAD İl Müdürü Cenk Yıldız ve diğer yetkililer katıldı.
Vali Ali Hamza Pehlivan programda yaptığı konuşmasında; “Haziran ayının 14’ünden itibaren yoğun bir şekilde yağan muson yağmurları nedeniyle dost ve kardeş ülke Pakistan’da çok büyük sel felaketleri meydana geldi. Bu afetlerin hasarları çok büyük oldu. Afet nedeniyle yardıma muhtaç duruma düşen Pakistanlı kardeşlerimizin yaralarının sarılması, gerekli yardımların ulaştırılması hususunda Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, İçişleri Bakanlığımızın himayesinde, AFAD Başkanlığının genel koordinasyonunda ülkemiz genelinde 81 ilde insani yardım kampanyası başlatıldı.
Bugüne kadar bu kampanya çerçevesinde 12 uçak ve 4 tren dolusu insani yardım malzemesi Pakistan’a uğurlandı. Bugün de Mersin İlimizde 5’inci insani yardım trenini uğurlamak üzere bir araya geldik. Pakistan’da meydana gelen bu afetten 30 milyona yakın insan etkilendi. 600 bin ev yıkılarak kullanılamaz duruma geldi, 1 milyon 300 bine yakın vatandaş da bu evlerden, bu afet bölgelerinden tahliye edilmek zorunda kaldı ve maalesef bu afetlerde bin beş yüze yakın insan da hayatını kaybetti. Ben öncelikle hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara da acil şifalar temenni ediyorum.
Bugün Mersin İlimizden uğurlamakta olduğumuz trende; toplama Merkezi olarak belirlenen Mersinimizde 18 ilden toplanan yardımlar var. Mersin İlimizle birlikte Gaziantep, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kayseri, Burdur, Antalya, Isparta, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir ve Malatya illerinden toplanan yardımlar bu trenle birlikte bugün Pakistan’a doğru yol alacak.
Bu trende yer alan yardımların miktarını da zikretmek isterim: 30 bin 430 adet gıda kolisi, 560 ton 382 kilograma; 5 bin 478 adet hijyen kolisi 43 ton 321 kilograma tekabül ediyor. 5 bin adet un paketi yani 25 ton da un gönderiyoruz. Toplamda 633 ton 703 kilogramdan oluşan 40 bin 098 gıda kolisi, hijyen kolisi ve un paketini 28 vagon ile birlikte devlet demiryollarımıza ait tren ile birlikte bugün uğurluyoruz. Tabii bu yardım malzemeleri ile birlikte dualarımızı ve iyi dileklerimizi de gönderiyoruz.
Pakistan, bizim tarihimizde dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizin çok sağlam bir şekilde kendini gösterdiği karşılıklı yardımlaşma ve dayanışmanın yaşatıldığı bir ülke. Özellikle de Kurtuluş Savaşı yıllarında o zor zamanlarda maddi ve manevi desteğini bizden esirgemeyen Pakistanlı kardeşlerimizin bu yardımlarını hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Bugünler yardımlaşma ve dayanışma günleri. Ülkenin üçte ikisine yakın coğrafyayı etkilemiş olan bu afete ülkemizin ve vatandaşlarımızın duyarlılığı ile yardımda bulunmak suretiyle bir nebze olsun onların yarasını sarma hususunda vicdani ve insani sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Necip milletimiz tarih boyunca, dünyanın neresinde olursa olsun, mağduriyet yaşayanın yanında olmuştur. Bu alicenaplığını bugün de göstermektedir. Destek veren bütün kişi ve kurumlara,hayırseverlerimize içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle Pakistanlı kardeşlerimize bir kere daha geçmiş olsun dileklerimizi, can kayıplarından dolayı da başsağlığı dileklerimizi ifade ediyorum. Trenimizin yolu açık olsun ve ülkemizin, vatandaşlarımızın iyi dilekleriyle birlikte inşallah bir an evvel yardıma muhtaç kardeşlerimize ulaşsın” dedi.
İl Müftüsü Aydın Yığman’ın okuduğu duanın ardından, insani yardım malzemelerini taşıyan “İnsani Yardım Treni” Vali Pehlivan’ın verdiği işaret ile Pakistan’a doğru yola çıktı.
Başa dön tuşu