Özdemir,’ Kız çocukları için ayrı okul projesi, laik eğitim sistemine aykırıdır’

Güncelleme 14 Temmuz 2023, 12:29

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir yaptığı yazılı açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kız çocuklarını okula göndermeyenler için gerekirse ayrı okul açabiliriz şeklindeki açıklamasına tepki göstererek, “Kız çocukları için ayrı okul projesi, laik eğitim sistemine aykırıdır. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için verdiğimiz mücadeleye ters düşmektedir” dedi.

“CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI İÇİN VERDİĞİMİZ MÜCADELEYE TERS DÜŞMEKTEDİR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz gün, kız çocuklarını okula göndermeyenler için ayrı okul açılabileceğini söylemesi üzerine açıklama yapan Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir, “Mersin Barosu olarak bu uygulamanın laik eğitim sistemine, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine, kişi hak ve özgürlüklerine, hukuk kurallarına aykırı olduğunu, cinsiyet eşitliğinin sağlanması için verdiğimiz mücadeleye ters düştüğünü, tamamen cinsiyet ayrımcılığı yaratacağını düşünmekte olduğumuz için bu uygulamanın hayata geçirilmek istenmesinden vazgeçilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

“YASALAR GEREĞİ CİNSİYET, ÇOCUĞUN EĞİTİM HAKKINA ENGEL DEĞİLDİR”

Milli Eğitim Bakanlığı, kız çocuklarını okula göndermeyenler için gerekirse ayrı okul açabiliriz demek yerine, toplumda kadın ve erkeğin bir arada, eşit bir şekilde yaşama kültürünü benimsemesi yönünde projeler geliştirmelidir. Ülke yöneticileri yasalar gereği, kız-erkek tüm çocukların okula gitmesini sağlamak zorundadır. Yasalar gereği cinsiyet, çocuğun eğitim hakkına engel değildir.

Ülkemizde her geçen gün artan kadına şiddetin, çocuk istismarının temelinde cinsiyet ayrımcılığı ve eğitimsizlik yatmaktadır. Bu nedenle ülke yöneticileri çocuklara cinsiyet ayrımcılığını değil, cinsiyet eşitliğini öğretmelidir. Mersin Barosu olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kız çocuklarına ayrı okul uygulamasını asla hayata geçirmemesini, laik ve bilimsel eğitim sistemini geliştirmek için çalışmalar yürütmesini talep etmekteyiz” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu