Öğrencilere KADES Uygulaması Tanıtıldı

Güncelleme 9 Mart 2022, 13:43

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Mersin Üniversitesi (MEÜ) Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) ile Mersin İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü Aile içi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amirliği iş birliği ile Kadın Destek Uygulaması (KADES) tanıtım ve bilgi standı açıldı.

Cumhuriyet Alanı’nda açılan stantta; personel ve öğrencilerimize Kadın Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu ve uygulamanın mobil telefonlarda indirme ve kullanma pratikleri gelen ziyaretçilere anlatıldı. Mersin İl Jandarma Komutanlığı, Aile İçi Şiddetle Mücadele Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği; 8 Mart Dünya Kadınlar gününde; kadın haklarının korunması, toplumsal farkındalığın arttırılması, Kadın Acil Destek Uygulamasının (KADES) halka tanıtılması ve halkın bilinçlendirilmesi amacıyla Mersin Üniversitesinde bilgilendirme amaçlı broşür ve dergi dağıtımı yaptı. Düzenlenen etkinlikte Jandarma 255 kadının telefonuna KADES uygulamasının yüklenmesini sağladı.

Açılan bilgilendirme standı ve KADES uygulaması hakkında bilgi veren MEÜ Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu, “8 Mart kadınların insan hakları çerçevesinde eşitlik bilincinin artırılmasına yönelik simge bir gündür. Bu önemli günde, tarihsel olarak 8 Mart’ın ortaya çıkışında da bulunan kadına yönelik şiddet için farkındalığın artırılması açısından KADES uygulamasının tanıtılması bizler için çok anlamlı. Kampüsümüze gelerek bizleri bilgilendiren Mersin İl Jandarma Komutanlığı personeline üniversitemiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Mersin Üniversitesi’nde bilgilendirme standı açtıklarını ifade eden Jandarma Ast. Kd. Çavuş Remziye Kumargal ise, “KADES uygulaması ile birlikte alınan ihbarlara daha kısa sürede intikal edildiği için, olabilecek kötü sonuçların önüne geçilebiliyor. Vatandaşlarımızın uygulamayı kullanmaları için, akıllı cep telefonlarına uygulamayı indirmeleri ve gerekli yönlendirmeleri yapmaları yeterli” şeklinde konuştu.

Mersin İl Jandarma Komutanlığı olarak, bölgedeki tüm kadınlara ulaşmaya çalıştıklarını ve Jandarma personelinin de kadına karşı şiddet konusunda eğitim aldığını ifade eden Jandarma Ast. Kd. Çavuş Remziye Kumargal, bu tarz etkinliklerle vatandaşları bilgilendirmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Başa dön tuşu