Nakit bulamayan krediye sarıldı

Güncelleme 23 Mart 2022, 12:20

Mersin’de nakdi kredi hacmi Aralık 2021’de bir önceki döneme göre yüzde 16,2 oranında arttı. Bu artışla kredi hacminde dönemsel olarak son beş yılın en yüksek büyüme hızı yakalanmış oldu.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafında yayınlanan 2021 Aralık Ayı Göstergelerine göre Mersin’in nakdi kredi hacmi Aralık 2020 döneminde yüzde 29 genişlerken; Aralık 2021 döneminde ise genişleme hızı yüzde 31’e yükseldi. Aralık 2021 itibariyle Türkiye genelinde yaklaşık 56 milyar liralık nakdi kredi hacmi ile iller arasında Mersin 12. sırada yer aldı.

KREDİLERDE SON 5 YILIN EN YÜKSEK BÜYÜME HIZI YAKALANDI

Yine göstergede yapılan değerlendirmede; Mersin’in nakdi kredi hacminin Aralık 2021’de bir önceki döneme göre yüzde 16,2’lik artışla dönemsel olarak son beş yılın en yüksek büyüme hızını yakaladığı bildirildi. Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin’de de bu artışta “KOBİ, ticari ve kurumsal” krediler belirleyici oldu. Türkiye genelindeki hızlı büyümede kur artışı kaynaklı “Yabancı Para” ticari kredilerindeki büyüme katkı sağlarken; söz konusu gelişmenin Mersin’in kredi hacmindeki gerçekleşmelerde de etkili olduğu görüldü.

MERSİN’DE BİREYSEL KREDİLER 21 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Öte yandan Mersin’de kullandırılan bireysel kredilerin ise Aralık 2021 döneminde yüzde 7,1’lik genişlemeyle 21 milyar liraya ulaşarak; artış hızı son dört dönemin üzerinde gerçekleşti. Söz konusu gelişmede “konut kredisi” ile pandemi sürecinde çevrim içi alışverişin yaygınlaşmasıyla en hızlı büyüyen alt segment olan “bireysel kredi kartları” etkili oldu. İhtiyaç kredilerinde de Eylül 2021 döneminde hızlı büyümenin Aralık 2021’de sınırlı da olsa yavaşladığı; taşıt kredilerinde ise otomotiv sektöründe arz kısıtlamasının da etkisiyle yılın ikinci yarısında azalış eğilimi gözlendi. Açıklanan bir diğer veri de KOBİ, ticari ve kurumsal kredi oranları oldu. Buna göre “KOBİ, ticari ve kurumsal” krediler Aralık 2021 döneminde yüzde 30,1’lik artışla 36,9 milyar liraya ulaştı. Söz konusu gelişmede seçilmiş sektörel krediler içerisinde en fazla “Toptan ticaret ve komisyonculuk”; “Gıda, meşrubat ve tütün” ile “Ziraat ve balıkçılık” katkı sağladı. Bu gelişmelerle birlikte ayrıca bireysel kredilerin toplam kredi hacmi içerisindeki payı Aralık 2020 döneminde yüzde  41,3’den; Aralık 2021’de yüzde 36,3’e gerilerken; “KOBİ, Ticari ve Kurumsal” kredilerin payı ise yüzde 58,7’den yüzde 63,7’ye yükseldi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu