Mobilya atölyesinde yangın: biri itfaiyeci, 4 ölü

Güncelleme 20 Nisan 2023, 13:51

Mersin’de bir mobilya atölyesinde başlayarak bitişiğindeki iki atölyeye daha sıçrayan yangın kontrol altına alınırken, soğutma çalışmaları sırasında göçük altında kalan bir itfaiye eri hayatını kaybetti. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın kayıp olduğunu açıkladığı 4 kişiden 3’nün cansız bedenine ulaşıldı.
Merkez Akdeniz ilçesi Sanayi Sitesi’ndeki bir mobilya atölyesinde akşam saatlerinde çıkan yangın, kısa sürede büyüyerek bitişiğindeki diğer atölyelere de sıçradı. Yanıcı maddelerin yoğunluğu nedeniyle söndürme çalışmalarının güçlükle yapıldığı yangına, Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekiplerinin yanı sıra Emniyet Müdürlüğünün Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı da (TOMA) müdahale etti. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı, sağlık ekiplerinin de tedbir amaçlı bekletildiği yangın, ekiplerin saatler süren çalışmaları sonucu güçlükle kontrol altına alınabildi.

ÇÖKEN TAVANIN ALTINDA KALDI

Soğutma çalışmaları sırasında itfaiye erlerinden Nazmi Çelikkaya (30), tavanın çökmesiyle göçük altında kaldı. Mesai arkadaşlarının yoğun çalışmasıyla bulunduğu yerden çıkarılan Çelikkaya, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Çelikkaya’nın babasının da emekli bir itfaiyeci olduğu, eşinin ikinci çocuklarına hamile olduğu öğrenildi.

“4 KİŞİYE DE ULAŞILAMADIĞI BİLGİSİ VAR” 

Olayın ardından bölgeye gelen Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da yetkililerden bilgi aldı. Ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Pehlivan, “17.20 sıralarında Akdeniz ilçesinde bulunan Sanayi Sitesi içerisinde bir işletmemizde yangın çıktı. Yangınla birlikte başta itfaiye olmak üzere AFAD, UMKE, ambulans ekiplerimiz olay yerine intikal etti. Çok yoğun bir şekilde yangın söndürme çalışması yapıldı. Tabii öncelikle yangının kontrol altına alınması gerekiyordu. O sırada da yangına en yakın müdahale eden itfaiye personelinden Nazmi Çelikkaya isimli çalışanımız göçük altında kaldı ve maalesef hayatını kaybetti. İtfaiye personelimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gerçekten özveriyle görevini yaparken orada hayatını kaybetti. Bu yangında 4 kişiye de ulaşılamadığı bilgisi geldi. Şu anda kesin bir şey söyleyemiyoruz. Orada soğutma çalışması devam ediyor. Bir yandan da arama çalışmaları devam ediyor. Öncelikle orada vatandaşlarımız varsa onlara sağ bir şekilde ulaşmak istiyoruz ama bir şey söyleyemiyorum. Şu andaki bilgi içeride 4 kişinin olduğu yönünde” dedi.

İKİSİ SURİYE UYRUKLU

Sabaha kadar süren yoğun çalışmalardan sonra güçlükle söndürülen ve 4 mobilya atölyesini yerle bir eden yangında kayıp olduğu değerlendirilen 2’si Suriye uyruklu 4 kişiden 3’nün cansız bedenine ulaşıldı. Çıkan yangında yaşamını yitiren ve cesetleri çıkartılan 3 kişinin kimliklerinin tespiti için çalışmalar sürerken, Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Başa dön tuşu