Mezitli Bozön’de garip işler

Güncelleme 20 Haziran 2023, 11:04

Mersin’in Mezitli İlçesi Bozön Mahallesinde TOKİ tarafından sondaj çalışmaları yapılmaya başlandı. Tarım alanı olarak işaretli olan ve içerisinde çok sayıda vatandaşın özel mülkiyeti de bulunan arazide yapılmaya başlanan sondaj mahalle sakinlerinin de tepkisini çekti.

Şehir efsanesi haline gelen Mezitli Bozön Mahallesinde TOKİ tarafından konut yapılması yeni bir evreye girdi. İmar Planında halen “Tarım Alanı” olarak gözüken özel şahısların mülkiyetinde taşınmazlarının da bulunduğu alan için ihale yasası, imar yasası, kamulaştırma yasası yok sayılarak işlem yapılması şaşkınlıkla izlenen konular arasında yer alıyor.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın birçok kez gündeme getirmesine karşın bu çarpıklık devam ediyor.

Başkan Neşet Tarhan birçok yerde konuyla ilgili“Toplu konuta karşı olmadıklarını, doğru yer seçimi yapılarak gereksinme varsa dar gelirliler için uygun fiyatla toplu konut yapımını desteklediklerini ancak yasalar hiçe sayılarak tasarrufta bulunmamalarının yanlış olduğunu”dile getirmişti.

İmar planı sorunu, mülkiyet sorunu çözümlenmeden Bozön Mahallesi’nde TOKİ tarafından bugün sondaj çalışmalarına başlanması ibretlik bir olgu olduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan,yasal işlemler yerine getirilmeden  inşaat ruhsatı verilmeyeceğini ifade ederek, TMMOB ‘ne bağlı odalar ve STK’ları yasal haklarını kullanmaya çağırdı.

Başa dön tuşu