Mersin’in her bölgesinde dev altyapı yatırımları

Güncelleme 9 Ekim 2022, 13:07

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Toroslar İlçesi’ne bağlı Sağlık ve Osmaniye Mahallelerini kapsayan bölgede sürdürülen içme suyu, kanalizasyon deplasesi ve yağmursuyu hattı çalışmalarını yerinde inceledi. Kış aylarında sel ve taşkınların yaşandığı bölgede mahalleliler, MESKİ’nin tamamlayacağı altyapı çalışmasıyla rahat bir nefes alacak.

“İlk işimiz, sıkıntılı bölgelerdeki altyapı sorunlarını tespit edip, halletmek oldu”

Yağmursuyu hatları konusunda 2019 ve 2022 yılları arasında çok önemli işler yaptıklarını belirten Başkan Seçer, “Göreve gelmemizin üzerinden 1 yıl geçmeden, 2020’nin başında sel ve taşkınlarla tanıştık. Can kaybını da, mal kaybını da gördük. Bunun üzerine hemen tedbirler aldık. Bu konuda nerelere öncelik vermemiz gerektiğini tespit ettik. Tespitlerden sonra, merkezde Vatan Caddesi’ni yaptık. Her yıl su baskınlarının tehlike yarattığı Akkent, Batıkent bölgelerini, Karacailyas bölgesi ile Kızkalesi’ni bitirdik. Bunların dışında Silifke’de Gazi Mahallesi, Tarsus’ta Öğretmenler Mahallesi, Anamur’da sahil yolunda yağmur suyu çalışmalarını tamamladık” dedi.

“Yapılan çalışmayla bu bölgede de taşkın suyu tehlikesi kalkacak”

Ağustos ayında başladıkları ve yaklaşık 11 milyon lira maliyetli Sağlık ve Osmaniye Mahalleleri’ni kapsayan altyapı çalışması hakkında bilgi veren Başkan Seçer, “Şu anda merkezde sadece Sağlık ve Osmaniye Mahalleleri’nin projesi kaldı. Burada toplamda 4 bin 600 metrelik bir çalışma var. Bunun 2 bin 600 metresi yağmursuyu hattı, bin metresi içme suyu ve bin metresi de kanalizasyon. Burası eski bir mahalle ve yerin altından her şey geçiyor. Dolayısıyla da proje biraz dikkatli ilerliyor. Burada; kanalizasyon sistemi kaçak olarak yağmur suyuna bağlanmış. Kaçak su kullanımı da çok. Hepsini tespit ediyor ve düzeltiyoruz. Burada çalışmamızın beşte birlik kısmı bitti. Zor ilerlediğimiz bölgeler ve ana bağlantı olan yerlerdeki çalışmalar da kısa bir süre sonra sona erecek. 1. etap çalışmanın bittiği yerler; logarları ve ızgaraları hemen yerleştirilerek, asfaltı da dökülerek kışa problemsiz girecek. Osmaniye kısmını da başlatıp, yıl sonuna kadar orayı da bitirmeyi amaçladık. Burası yoğun bir yerleşim bölgesi ve vatandaşlarımızın sıkıntı çekmesini istemeyiz. Fakat, daha sonra rahat etmek için, inşaat aşamasında kısa bir süre onlardan anlayış bekliyoruz. Çalışmaların sonunda, artık bu bölgede taşkın suyu tehlikesi ortadan kalkacak” diye konuştu.

“Altyapı demek para demek, çok büyük yatırımlar demek”

4 merkez ilçeden sorumluyken, 2014 yılında hayata geçen Bütünşehir Yasası ile daha önce İl Özel İdaresi’nin sorumluluğunda olan altyapı çalışmalarının da MESKİ’nin görev alanına girdiğini vurgulayan Başkan Seçer, “Oradan devralınan bazı sorunlar vardı. Bütün bunları çözmeye çalışıyoruz. Altyapı demek para demek, çok büyük yatırımlar demek. MESKİ 3,5 yıldır bu yatırımları kendi imkanlarıyla yapıyor. Vatandaşın bize ödediği su paraları, işte bu yatırımlara gidiyor. Vatandaşlarım emin olsun ki, kullandıkları su en uygun bedelle faturalandırılmakta ve her kuruşu da yatırıma dönüşmektedir” dedi.

Başta İller Bankası olmak üzere kamunun imkanları ile milyarlarca dolarlık, euroluk fonların, belediyelere parti ayrımı yapılmadan eşit dağıtılması gerektiğini kaydeden Başkan Seçer, “Bunların birçoğu hibedir veya uzun vadeli finansman koşullarına ve ödeme şekillerine sahip kredilerdir. Biz bunlardan yararlanamıyoruz. Şu anda sadece, içme suyu şebekesi olarak Mezitli’de yapacağımız FRITT II kapsamındaki 17 milyon euroluk bir hibenin gerçekleştiğini söyleyebilirim. Bu da zaten, burada yaşayan mülteciler fonundan” bilgisini verdi.

“Milletimize layık olanı, en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz”

3,5 yıl içinde MESKİ’de mali disiplini sağladıklarını söyleyen Başkan Seçer, “Biz MESKİ’yi 3,5 yıl önce teslim aldığımızda, 1 milyar 250 milyon lira bütçesi ve bir o kadar da borcu vardı. Şu anda MESKİ’nin 4 milyar 750 milyon lira bütçesi ve yaklaşık 1,5 milyar lira da borcu var.  MESKİ rahat durumda. Çünkü kayıp yok, kaçak yok, tedbir var, herkes işine bakıyor. Yatırımlar akılcı. Yapılan işleri denetliyoruz, düzgün yapılmasını sağlıyoruz. Çünkü, yerin altına para gömüyorsunuz. Yer altında ne olduğunu bilmiyorsun. Vatandaş ne bilsin bu borular kaliteli boru mu? 5 sene mi dayanacak, yoksa 50 sene mi? Maalesef daha önce yapılan sistem, 3 sene sonra çökmüş, arızalar başlamış. Bir de onlarla uğraşıyoruz. Biz halkımıza, milletimize layık olanı, en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Başkan Seçer, programını Toroslar ilçesi Osmaniye Mahallesi Kuvayi Milliye Caddesi’ndeki esnafı gezerek sürdürdü. Saha ziyaretinde vatandaşlar Başkan Seçer’e; sosyal politikalardan, yol ve su çalışmalarına kadar birçok hizmet için teşekkür ettiler. Vatandaşlarla bol bol sohbet etme fırsatı da bulan Başkan Seçer, talepleri tek tek dinleyerek not aldırdı.

Başa dön tuşu