MERSİN’DE, TARIM DA SOKAK HAYVANLARI DA GÜVENDE  

Güncelleme 8 Haziran 2024, 10:06

Kentin yönetiminde kentli söz sahibi olsun diye, alanında uzman paydaşlarla bir araya gelen
Mersin Büyükşehir Belediyesi, tüm Türkiye’ye örnek olan projelerine yenilerini eklemek için ‘Tarım ve Sokak Hayvanları Çalıştayı’nı gerçekleştirdi. Tarım ve sokak hayvanlarına dair her noktaya değinilen çalıştay, Büyükşehir’in bu alanda gelecek 5 yılına ışık tutacak.

 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, 2019 yılında göreve ilk geldiğinde start verdiği çalıştayların 2.’si başladı. Bir tarım şehri olan Mersin’de üreticilere destek olmak için ilk 5 yılda birbirinden değerli desteklere imza atan Büyükşehir, ikinci 5 yılda da desteklerini arttırmak için ‘Tarım ve Sokak Hayvanları Çalıştayı’nı alanında uzman kişilerle gerçekleştirdi.

 Kentin yönetiminde kentli söz sahibi olsun diye, alanında uzman paydaşlarla bir araya gelen Büyükşehir, tarım ve sokak hayvanları alanında tüm Türkiye’ye örnek olan projelerine yenilerini eklemek ve kentteki sorunları tespit ederek çözümler sunmak için çalışmalara başladı. Çalıştayda; ‘Sulama Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji’‘Akıllı Tarım, Bitkisel Materyal ve Bitki Sağlığı’‘Hayvancılık Destekleri’‘Tarımsal Kalkınma ve Kooperatifçilik’‘Sokak Hayvanları ve Yaban Hayatı’ ile ‘Balıkçılık ve Su Ürünleri’ başlıklarında tartışmalar yürütüldü.

 Tok: “Üretimi ve üreticiyi desteklemeye devam edeceğiz”

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, toplam 8 daire başkanlığının çalıştay düzenleyeceğini ve bunun ilkini Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın gerçekleştirdiğini aktardı. Başkan Seçer’in katılımcı demokrasi anlayışına uygun olarak, kentle ilgili yapılan planlar ve hayata geçirilen uygulamalarda stratejik plan oluşturmanın yanı sıra, halkla ve dış paydaşlarla da iletişim halinde olduklarını söyleyen Tok, “Çok verimli bir çalıştay oldu, çok güzel fikirler çıktı” dedi. Geçtiğimiz 5 yılda Büyükşehir olarak tarıma ayrı bir önem verdiklerini ve bu anlayışın bu dönemde de devam edeceğini vurgulayan Tok, “5 yıl boyunca tarımsal desteklerimizle ilgili çok olumlu dönüşler aldık. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımızın yaptığı çalışmalar, ‘sosyal belediyeciliğin’ en önemli çalışmalarından bir tanesiydi” diye konuştu. Büyükşehir’in üreticilere sunduğu fide-fidan, sulama borusu, makine ekipman ve ‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim’ gibi Türkiye’ye örnek olan tarımsal desteklerinin artarak devam edeceğini belirten Tok, yeni dönemde üreticilerin en önemli girdi maliyetlerinden biri olan enerji maliyetini düşürmek adına da ‘Güneş Enerjisi Paneli (GES)’ projesini hayata geçireceklerini aktararak, üretimi ve üreticiyi desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Başa dön tuşu