Mersin Zirve Dağcılık Yemekte buluştu

Güncelleme 11 Haziran 2022, 13:56

Mersin Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Mersin Şubesi ,6.yıl dayanışma yemeğinde, kulüp üyeleri ve kurucu eğitmenleri ile bir araya gelerek, Mersin Tenis Kulübü’nde kutlama yaparak, doyasıya eğlendiler.

Gecede kulübün 6 yıllık geçmişini, Zirve Dağcılık Mersin Şube  Başkanı Ali Rıza  DEMİR şöyle dile getirdi;

“Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Mersin Şubesi Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Spor Bakanlığı’nın onayı ile 2016 yılı Aralık ayında kurulmuştur.

Ülkemizde Dağcılık sporunun öncü ve lider kuruluşu olarak faaliyetlerine devam etmek, yurtdışında ise dünya standardında bir dağcılık ve doğa sporları kulübü olmaktır.

MİSYONU

Dağcılık ve doğa sporları ile ilgili tüm kişi ve kuruluşlara eşit mesafede yaklaşarak, ülke dağcılığının gelişmesi ve dünya dağcılığında hak ettiği yeri almak için yapılacak çalışmalara öncülük etmek , uluslararası dağcılık ve doğa sporları kulüp ve birlikleriyle işbirliği içinde olmak , üyelerine, doğa sporcularına, topluma ve çevrenin korunmasına katkılarını arttırmaktır.

İLKELERİ

Gönüllülük, tarafsızlık, süreklilik, şeffaflık, sorumluluk, öncülük etmektir.

Mersin Zirve Dağcılık Şubesi gönüllülük çerçevesinde ve karşılıksız olarak; ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve her yaştaki yetişkinlere doğa sporlarını sevdirmek (trekking, hiking, alpinizm, kaya tırmanışı, spor tırmanış, kampçılık) , doğada yürümeyi, beslenmeyi, giyinmeyi, kampçılığı vb. öğretmek ve eğitim vermek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

2021 yılında İl Dernekler Masasına ve TDF Dağcılık Yönetim Sistemine kayıtları girilmiş, vizeleri yapılmış 200 lisanslı sporcusu bulunmaktadır. 50 kişilik Danışma Kurulu ile 3 ayda bir gündemli çalıştay yapmakta ayrıca her çarşamba 7 kişilik Yönetim Kurulu ile düzenli ve gündemli toplantılar yapmaktadır.

Yılın 52 haftası her pazar günü doğa severleri haftada bir gün de olsa şehirden ve şehrin gürültüsünden uzaklaştırıp trekking-hiking-alpinizm etkinlikleri ile doğa ile buluşturmaktadır.

Mersin Zirve Dağcılık Şubesi ‘’ Dağcılık Okulu ’’ olma amacını hayata geçirmiş olup ; kuruluşunun 4. Yılın da 110 sporcunun ilkyardım eğitimini , 100 sporcunun Türkiye Dağcılık Federasyonu Yaz Dağcılık Eğitimini , 30 sporcunun yenilenen TDF Eğitim Yönergesine göre  Kış Dağcılık Eğitimini almasını sağlayarak dağcılık camiasında bir ilke imza atmıştır. Ayrıca bu süre içerisinde ; 1 sporcunun 1. Kademe Antrenörlük Eğitimlerini , 5 sporcunun TDF Eğitimlerinin tamamını , 7 sporcunun Yaz ve Kış Yürüyüş Liderliği Eğitimlerini , 5 sporcunun Spor Tırmanış Temel ve İleri Seviye Eğitimlerini tamamlamıs ını sağlamış , maddi/manevi olarak sporcularına destek olmuştur.

 

Başa dön tuşu