Mersin Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi

Güncelleme 20 Mayıs 2022, 20:14

Mersin Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı mezuniyet törenini gerçekleştirerek ilk mezunlarını verdi.

Üniversite Amfi tiyatrosunda gerçekleşen mezuniyet törenine, Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Üniversite Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, öğretim elemanları, öğrenciler ve yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende ilk olarak Arş. Gör. Onur Çelebioğlu ve Arş. Gör. Ercan Adal tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi ve açış konuşmalarına geçildi.

Yaklaşık 5 yıl önce, Hemşirelik Fakültesinin kurulmasının planlarının yapıldığını ve geçen süreçte de akademik kadro olarak Türkiye’deki en iyi hemşirelik fakültelerinden birisini ortaya çıkardıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı bu süreçte emeği olan tüm akademik ve idari personelimizi tebrik etti. Mezuniyet törenlerinde ilk olarak aileleri tebrik ettiğini ifade eden Prof. Dr. Çamsarı, “Ailelerimiz, çocuklarının tüm ihtiyaçları için onların yanında yer alıyorlar. Bu kadar güzel, vatana millete hizmet edecek tertemiz gençler yetiştirdiğiniz için hepinizi tebrik ediyorum. ” dedi.

Sağlık sektörünün her bir kademesinde çekilen zorlukları en çok sağlıkçıların anlayacağını söyleyen Prof. Dr. Çamsarı, “Sağlık alanındaki meslek kariyerimde 26. yılımı tamamlıyorum. Bu süreçte, hemşirelerimizin sağlık hizmetlerindeki yoğun emeklerini ve çabalarını hatırlıyorum. Bu hizmetlerin hakkı gerçekten ödenmez. Değerli öğrencilerimiz şundan emin olun ki, bu mesleği sevmeden yapamazsınız. İnsan sevgisinin en çok sizlerde olması gerekiyor. Size gelen her hastayı kendi anneniz, babanız, kardeşiniz olarak görün. Vatanınızı ve milletinizi sevin. Bizler de her zaman sizlerin yanında olacağız. Bütün yollar önünüzde açılsın, bir ömür mutlu olun” ifadelerini kullandı.

 

“Hemşirelik, Bireylerin Doğumundan Ölümüne Kadar Tüm Süreçte Ektin Rol Oynayan Bir Meslek Grubudur”

Ülkemizin en önemli üniversitelerinden olan ve bu yıl 30. yaşını kutlayan Üniversitenin, Hemşirelik Fakültesinin ilk mezunlarını veriyor olmasından duyduğu gurur ve mutluluğu ifade ederek sözlerine başlayan Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, “Hemşirelik, bireylerin doğumundan ölümüne kadar, tüm süreçte etkin rol oynayan meslek grubudur. Hemşireler, sağlık hizmetlerinin nitelikli ve güvenli sunumunda kilit rol oynarlar. Onlar, birey ve toplumun sağlığının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülmesinde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Bundan sonra sizler, hemşirelik mesleğinin bir üyesi olarak yaşam boyu öğrenmeye, değişime ve gelişime açık, eleştirile düşünebilen, problem çözme yeteneği olan, özgüvenli, sabırlı, hoşgörülü ve girişimci bireyler olarak sorumluluk yükleneceğinize ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğinize gönülden inanıyorum” şeklinde konuştu.

Mezunlarımızın nitelikli ve iyi birer insan olarak yetişmelerinde emeği olan aileler, akademisyenler ve tüm idari personellerine  teşekkürlerini ileten Prof. Dr. Çelebioğlu, pandemi sürecinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için büyük emekler harcayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve tüm üniversite yönetimine teşekkürlerini iletti.

2021-2022 eğitim-öğretim yılını birinci olarak tamamlayan Hemşirelik Fakültesi birincisi Melike Şahin ise, kendilerini iyi birer hemşire olarak yetiştirmek için büyük emek veren akademik personele ve her türlü zorlu koşullarda yanlarında olan ailelere teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından, Fakülte birincisi Melike Şahin’e temsili diploması ve plaketi Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından takdim edildi. Daha sonrasında Melike Şahin, 1. dönem mezunları adına yaş kütüğe isim plakasını çaktı.

Fakülte ikincisi Büşra Turgay ve fakülte üçüncüsü Esra Mol’e ise plaket ve temsili diplomaları Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu tarafından takdim edildi. Dereceye giren üç öğrencimize Türk Hemşireler Derneği Mersin Şube Başkanı Uzman Hemşire Arzu Özel tarafından hediye takdimi yapıldı.

Mezun öğrencilerin temsili diplomaları öğretim elemanları tarafından tek tek takdim edilmesinin ardından Hemşirelik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mualla Yılmaz tarafından mezunlarımıza hemşirelik andı okutuldu.

Mezuniyet töreni, öğrencilerimizin keplerini havaya atması ve Onuncu Yıl Marşı’nın okunmasıyla birlikte sona erdi.

Başa dön tuşu