Mersin Üniversitesi 30. Yıl etkinlikleri ile 26. Kültür ve Spor Şenlikleri başladı

Güncelleme 9 Mayıs 2022, 16:42

Mersin Üniversitesi ‘in  kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri ile 26. Kültür ve Spor Şenlikleri, düzenlenen çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerle başladı.

9 Mayıs Pazartesi günü Üniversitenin Cumhuriyet Alanında gerçekleşen şenlik açılış programına Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Prof. Dr. Erol Yaşar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade, dekanlarımız, öğretim elemanlarımız, idari personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Şenlik açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Bu yıl, Üniversitemizin kuruluşunun 30. yılı. 1992 yılında iki bina ve bir idari bina ile başlanan bu güzel maraton bugün 30. yaşında. Bütün gücümüzle hem Üniversitemize hem de güzel şehrimize katkılar yapmaya çalışıyoruz. Birçok alanda özellikle on sene içinde güzel yatırımlar yaptık ve sıralamalarda üst basamaklardayız. Pandemi dolayısıyla, bir araya gelmeyi de çok özledik. Bu nedenle yıl boyu sürmesi planlanan etkinlikler hazırladık. Bugünden itibaren şenliklerimizi başlatıyoruz. Renkli ve güzel bir yıl olacağını tahmin ediyorum. Nice 30 yıllara” dedi.

Açış konuşmasının ardından  Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü tarafından hazırlanan Üniversitenin  30. Yıl logosunun 30 bin düğümle sanatsal yorumu isimli etkinliğe geçildi. Eserin ilk düğümünü Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı attı.

Üniversitenin  Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “30. Yılında Dünden Bugüne Mersin Üniversitesi Fotoğraf Sergisi”nin açılışı da Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Prof. Dr. Erol Yaşar ve dekanlar kurdele kesimi ile gerçekleştirildi. Şenlik boyunca Üniversitenin Cumhuriyet Meydanında açık olacak sergide, Üniversitenin kuruluşundan bu yana geçirdiği evreler, eski ve yeni fotoğrafların bir araya getirilmesiyle ziyaretçilere gösteriliyor.

Sergi açılışının ardından Mersin Üniversitesi Dans Topluluğu ve Tiyatro Topluluğu tarafından gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle şenlik programı devam etti.

30. Yıl Etkinliklerinin ilk günü 9 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00’de Üniversitenin Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde Tiyatro Topluluğunun  Doğaçlama Gösterisi ve saat 20.00’de Üniversitemiz Amfitiyatroda Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin Bahar Konseri ile devam edecek.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu