MERSİN İTFAİYESİ HAVA SICAKLIĞININ YARATTIĞI YANGINLARA DİKKAT ÇEKTİ

Güncelleme 20 Haziran 2024, 20:38

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, artan hava sıcaklığı ile kentte meydana gelebilecek olası yangınlar hakkında uyarılarda bulundu. Büyükşehir İtfaiyesi’nde Eğitmen Mustafa Çavdar; orman, arazi, araç, ev gibi iç ve dış mekanlarda çıkabilecek yangınlar ve önlenmesi konusunda bilgi verdi.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, yüksek hava sıcaklığı ile kentte meydana gelebilecek olası yangınlar hakkında uyarılarda bulundu. Büyükşehir İtfaiye Dairesi Ata Eğitim Merkezi’nde İtfaiye Eğitmeni olarak görev yapan Mustafa Çavdar, yapısal olan ve yapısal olmayan yangın riskleri hakkında konuştu. Çavdar; orman, arazi, araç, ev gibi iç ve dış mekanlarda çıkabilecek yangınlar ve önlenmesi konularında bilgi verdi. 

 Çavdar: “Orman yangınlarının yüzde 85-90’ı insan kaynaklı”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ata Eğitim Merkezi’nde görev yapan İtfaiye Eğitmeni Mustafa Çavdar,  hava sıcaklığındaki artış sebebiyle oluşabilecek yangın türlerini ve sebeplerini anlattı. Hissedilen sıcaklığın neredeyse 50 derece olmasıyla, ormanlık alanlardaki otların hızla kuruduğunu ve sera gazı etkisiyle orman yangınlarının meydana geldiğini ifade eden Çavdar, orman yangınlarının tamamının insan kaynaklı olmasa da, yüzde 85-90 oranında insan odaklı olduğunu söyledi. Çavdar, “Piknik yapmak amacıyla ormanda ya da kırsal alanlarda mangal yaktıktan sonra, közlerin tamamen söndürülmemesi yangına sebep olmaktadır. Ya da bir içecek şişesinin gelişigüzel bir şekilde doğaya fırlatılması, yangına davetiye çıkartıyor. Çünkü şişelerin alt kısımları mercek görevi yapıp güneş ışınlarını toplar ve belli bir noktaya sabitler. Bu sabitleme neticesinde de, yüksek sıcaklıktan kaynaklı yangın oluşuyor ve kurumuş otlar da bunu hızlandırıyor” dedi. Çavdar, arabalarda içilen sigaraların dışarıya atılmasının da, orman yangınlarına ciddi sebebiyet verdiğini ifade etti.

Başa dön tuşu