Mersin Emniyetine 5 adet Dizaynlı Olay Yeri İnceleme araçları teslim edildi

Güncelleme 7 Nisan 2022, 16:53

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı Mersin Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube müdürlüğüne “Delile olan güven devlete olan güvendir” anlayışından hareketle olay yerinde bulunan bulguları daha olay yerinde delile dönüştüren Kriminal İnceleme Aracını teslim etti.

Kriminal Daire Başkanlığı Mersin Emniyet Müdürlüğüne Kriminal İnceleme Aracı teslim etti. Kısa adı KIRAÇ olan bu araç, yerli ve milli imkanlarla oluşturulmuş bir mobil laboratuvar ve olay yeri inceleme şube aslında.
Olay yerine götürülen Kriminal İnceleme Aracında birçok bulgu, kimyasal ve fiziki incelemeden dakikalar içinde geçirilebiliyor ve failin kimliği olay yerinde tespit edilebiliyor.
Öyle ki olay yerinde tespit edilen parmak izinin, araçtaki son teknoloji cihazlarda hızlıca geliştirilip sistemde taranarak sahibiyle eşleşmesi dakikalar içinde sağlanıyor. Böylelikle Olay Yeri İnceleme ekipleri daha suç mahallinden ayrılmadan ilgili birimlere suçluyla ilgili somut bilgiler sunuyor.

İlk günde uzmanlar teslim edilen Kriminal İnceleme Aracını kullanarak bir cinayet senaryosunu canlandırıldı. İşlenen suçtan geriye kalan ipuçlarının toplanışı meraklı gözlerle izlendi. Uzmanlar olay yeri şeritinin nasıl çekileceğinden delillerin nasıl numaralandırılacağına kadar pek çok bilgiyi göstererek anlattı. En sonunda Kriminal İnceleme Aracı içerisinde bulunan DRONE vasıtasıyla elde edilen bulgudan alınan parmak izini KIRAÇ’ta işleme tabii tutuldu. Geliştirilen parmak izi veri sistemindeki kayıtlarla eşleştirildi. Katil zanlısının kimliği ortaya çıkarıldı.

Kriminal Daire Başkanlığı KIRAÇ’ın yanı sıra Mersin Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğünün kullanması amacıyla Mersin Merkez Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ve İlçe Grup Amirliklerine toplamda 5 adet Dizaynlı Olay Yeri İnceleme araçları teslim etti. Bu araçlar da il genelinde yaşanabilecek afetler ya da suç mahallerinde bulgu ve kimlik tespiti çalışmalarının hızlanmasında büyük rol oynayacak.

 

 

Başa dön tuşu