Mersin Büyükşehir, Öğrencilere Part-Time iş imkanı sağladı

Güncelleme 4 Mart 2022, 10:43

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kariyer Merkezi’nin “Kariyer Mersin Projesi” kapsamında öğrencilere iş imkanı sağladı. Başvurularını yapıp mülakatlardan başarıyla geçen 15 öğrenci, Denizkızı A.Ş.’ye başlı işletmelerde işe alındı.

Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi’nin başlattığı proje kapsamında öğrenciler üniversitelerinin kariyer merkezleri ile kariyermerkezi@mersin.bel.tr’ye özgeçmişlerini göndererek başvuru yaptı. 29 Aralık 2021’de ilk mülakatlar Büyükşehir’in Kariyer Merkezi’nde gerçekleşti. 55 öğrenciden 15’i mülakatlardan başarıyla geçerek Büyükşehir’e bağlı Denizkızı Turizm A.Ş. bünyesindeki Çankaya Kafe, Tarsusi Kafe, Bizden Kafe, Yöreden Kafe, Kır Kahvesi, Survivor Kafe, Limon Kafe, Nikah Salonu ve iki Bakkal’da işbaşı yaptı.

“55 öğrencimizle bugüne kadar mülakat deneyimi gerçekleştirdik”

Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, 2019 yılında kurulan Kariyer Merkezi’nin iş arayanlara, öğrencilere ve iş verenlere yönelik profesyonel hizmet sunduğunu vurguladı. 2022 döneminde başlattıkları Kariyer Mersin Projesi kapsamında da kentteki 4 üniversite ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle işbirliği yaptıklarını sözlerine ekleyen Özada, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal anlamda öğrencilerimize birçok destek sunuyoruz. Bunun yanında Kariyer Merkezimiz aracılığıyla da öğrencilerimize kariyer yolculuklarında destek vermeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda Mersin Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde bulunan Denizkızı A.Ş.’de yer alan işletme ve kafelerde part-time öğrenci çalıştırma konusunda proje ortaya koyduk” dedi.

15 öğrencinin part-time iş imkanından yararlandığını vurgulayan Özada, “55 öğrencimizle mülakat deneyimi gerçekleştirdik. Bunu öğrencilerin iş başvurularında mülakat deneyimi kazanmaları açısından çok önemli bir proje olarak görüyoruz. Bunun yanında part-time imkan sağladığımız 15 öğrenci arkadaşımızı da iş disiplini, işlerin tanımı, mesai, zaman kavramı gibi iş hayatının temel kavramları konusunda desteklediğimizi söyleyebilirim” diye konuştu.

“Öğrencilerimiz hem maddi gelir sağlamış hem de bir iş tecrübesi edinmiş oluyor”

Denizkızı Turizm A.Ş. Genel Müdürü Buğra Yıldız ise Büyükşehir Belediyesi’nin maddi ve manevi yönden öğrencilerin sürekli yanında olduğunu belirterek, “Artan geçim sıkıntıları malum, bundan da en çok öğrencilerimiz etkilendi. Başkanımız Vahap Seçer’in öncülüğünde Denizkızı A.Ş. olarak biz de öğrencilerimize nasıl daha fazla destek olabileceğimizi düşündük ve Kariyer Merkezimiz’le ortak bir proje geliştirdik. Kariyer Merkezimize yapılan başvurular neticesinde, üniversite öğrencileriyle mülakat yaptık. Öğrencileri part-time çalışma koşullarında kafelerimizde istihdam etmeye başladık” dedi.

İşletme sayısının ilerleyen günlerde artacağına da dikkat çeken Yıldız, “Bu proje sayesinde öğrencilerimiz hem maddi gelir sağlamış hem de bir iş tecrübesi edinmiş oluyorlar. Başkanımız Vahap Seçer öncülüğünde öğrenci dostu bir belediye ve şehir olmayı sürdüreceğiz. Şirketimiz bünyesinde 10 işletmemizde 15 arkadaşımız part-time çalışıyor. Yeni açılacak 2 işletmemizde arkadaşlarımızla yine part-time çalışmak istiyoruz. Başvuruları bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İhtiyacım vardı, uzun zamandır zaten iş arıyordum”

Denizkızı A.Ş.’ye bağlı işletmelerde işbaşı yapan öğrenciler önemli bir deneyim kazandıklarını vurguladı. Yöreden Kafe’de çalışan Mersin Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Evrim Mutlu, “İhtiyacım vardı, uzun zamandır zaten iş arıyordum. Başvurdum, bir hafta içerisinde mülakata çağırıldım. Mülakattan 2 gün sonra da işe alındım. Sonra ders ve sınav programıma göre işe başladım. Şu an kasiyerim. Ben böyle bir istihdam sağlandığı için çok mutluyum. Öğrenciler adına çok güzel bir şey” dedi.

 

“Tesadüfen iş ilanını gördüm”

Mersin Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Ayşenur Telli, ikinci öğretim olarak öğrenim sürecine devam ettiğini belirterek, “İş arayışındaydım. Tesadüfen Mersin Büyükşehir Belediyemizin yayınladığı iş ilanında Denizkızı A.Ş.’nin kafelerinde üniversite öğrencileri için part-time iş ilanını gördüm. Oraya direkt başvuru mailini gönderdim. Onlar da bana dönüş yaptılar, mülakata katıldık. Daha önce mülakat deneyimi yaşamıştım ama Büyükşehir Belediyesi’nin mülakatı olduğu için benim için daha iyi bir deneyim oldu. Profesyonel bir mülakat” diye konuştu. Yeni işinde oldukça mutlu olduğunu sözlerine ekleyen Telli, “Tarsusi Kafe’de başladım. Self-servis zaten. Hem siparişlerimizi alıyoruz hem müşterilerimizle ilgileniyoruz. Onlar da çok memnun, biz de memnunuz. Çok mutluyum ve ‘iyi ki olmuş’ diyorum. Burada çalışmak benim için büyük bir gurur” dedi.

“Daha önce hiç mülakata girmemiştim”

Mersin Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü 3. Sınıf öğrencisi İrem Odacı, “Daha önce hiç mülakata girmemiştim. Bu açıdan ilk deneyimim oldu. Benim için iyi bir fırsattı. Limon Kafe’de garson olarak çalışıyorum. Aşırı mutluyum. Daha önce çok işte çalışmıştım ama bu çok daha iyi bir fırsat. Sahilde çalışmak da ayrıca keyifli” dedi.

Kır Kahvesi’nde işe başlayan Mersin Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Bilal Özküçük, “İlk defa katıldığım için biraz heyecanlıydım. Ne yapacağımı bilemiyordum ama fena değildi. Sağ olsunlar güler yüzlülerdi. Sıcakkanlı da karşıladılar. O yüzden pek bir sıkıntı yaşamadım. Büyükşehir Belediyesi benim için daha iyi oldu” ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu