Mersin Büyükşehir, Kadın Üreticileri Organik Oyuncak Pazarı’nda Bir Araya Getirdi

Güncelleme 15 Nisan 2023, 10:38

Mersin Büyükşehir Belediyesi, farklı birçok alanda kadın üreticileri desteklemeyi sürdürüyor. Kadın üreticiler Palm City AVM’de bu kez de Organik Oyuncak Pazarı’nda bir araya geldi. Stantlarda amigurumi oyuncaklardan anahtarlıklara, tokalardan ahşap oyuncaklara kadar birçok ürün yer alıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri öncülüğünde kadın üreticiler, Palm City’de kurulan stantlarda bir araya geldi. Birçok farklı alanda evde üretim yapan kadınları kentin birçok noktasında açtığı stantlarla destekleyen Büyükşehir, bu kez de el işi oyuncak üretimi yapan kadınları bir araya getirdi.

Rengarenk oyuncaklar Organik Oyuncak Pazarı’nda

Büyükşehir Belediyesi, okulların 1 haftalık ara tatile girmesiyle, Palm City Alışveriş Merkezi’nde Organik Oyuncak Pazarı kurdu. 16 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak olan stantlara hem çocukların, hem de yetişkinlerin ilgisi büyük oldu. Stantlarda sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış hali olarak tanımlanan amigurumi oyuncaklardan anahtarlıklara, amigurumi ile süslenmiş kalemlerden tokalara, ahşap oyuncaklardan keçe ürünlere kadar birçok ürün yer alıyor.

Kadın üreticiler evde organik iplerle ürettikleri amigurumi oyuncaklarla vakitlerini kaliteli bir şekilde değerlendirirken, stantlarda satışını yaparak da ekonomik kazanç elde ediyor. Kadın üreticiler, 10.00-22.00 saatleri arasında açık olan stantlarda Mersinlileri bekliyor.

Serter: “Tüm Mersinlileri, kadın elinden üretime destek olmaya davet ediyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan Burcu Serter, Palm City Alışveriş Merkezi’nde açtıkları Organik Oyuncak Pazarı’ndan söz ederek, “Pazarımız, Palm City Alışveriş Merkezi’nde 16 Nisan Pazar günü saat 22.00’a kadar devam edecek. Organik Oyuncak Pazarımızda amigurumi oyuncaklar, tokalar ve ahşap oyuncaklarımız var. Tüm Mersinlileri, kadın elinden üretime destek olmaya davet ediyoruz. Aynı zamanda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında da, 20 Nisan itibariyle Galatasaray Meydanı’ndayız. Tüm Mersinlileri ayrıca, 23 Nisan’a kadar Galatasaray Meydanı’ndaki etkinliklerimize de bekliyoruz” dedi.

Güvercinli: “Kadınların neler yapabileceğini gösteriyoruz”

Organik Oyuncak Pazarı’nda stant açan kadınlardan Tülin Güvercinli, “Küçük çocuklarımızı eğlendirecek organik oyuncaklarımız var. Ben yapmaya 5 sene önce hevesle ve isteyerek başladım. Bende bir merak vardı. Merakım da gittikçe ilerledi, bırakamaz hale geldim. Ben çocukları sevindiriyorum, çocuklar da beni sevindiriyor” diye konuştu. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine tanımış olduğu olanaktan dolayı duyduğu mutluluğu da ifade eden Güvercinli, “Kendimizi kanıtlıyoruz ve kadınların daha neler yapabileceğini gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Akın: “Yaptığımız el emeklerimizi ekonomik değere dönüştürüyoruz”

Stant açan kadınlardan Ayla Akın ise, “Vahap Başkanımızın destekleriyle Palm City’de stant açtık. Bize bu imkanı tanıdılar sağ olsunlar, çok memnunuz. Kendi yaptığımız el emeklerimizi ekonomik değere dönüştürüyoruz. Evde bunları yaparken stres de atıyoruz. Oyuncak bebek yapıyorum, çeşitli çizgi film karakterleri yapıyoruz” dedi. Amigurumi tekniğinden de bahseden Akın, “Tığ ve iplikle yapılabilen, sık iğne işiyle örülen değişik bir oyuncak çeşidi. Bütün kadınları standa bekliyoruz. Boş durmasınlar ve kafalarını boşaltsınlar. El işi, aşırı derecede stres attıran bir yöntem”  ifadelerine yer verdi.

Dartar: “Çocuklara bugün bir bayram havası yaşatmak istedim”

Organik Oyuncak Pazarı’nı çocuklarıyla birlikte gezen Gülten İnce Dartar, “Çocuklara bugün bir bayram havası yaşatmak istedim. Burayı da gördüm, değişik geldi, dolaşmak istedim. Tamamen kadınların el emeği gördüğüm kadarıyla, gayet güzel bir etkinlik olmuş. Bu tür etkinlikler hoşumuza gidiyor. Teşekkür ediyoruz Başkanımıza. Başarılarının daim olmasını, çocuklara yönelik daha güzel şeylerin olmasını ve bunun tüm kente yayılmasını istiyoruz. Başkanımız gayet başarılı, teşekkür ediyoruz kendisine” dedi.

 

Başa dön tuşu