Kızıltan: “Yerli ve milli slogan olarak kalmamalı”

Güncelleme 9 Nisan 2022, 13:07

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, tarımdaki girdi maliyetlerinin üreticiyi tarımdan uzaklaştırdığını söyleyerek, “Tarımda ithal girdileri azaltmalı, ülkemizde üretmeliyiz. Yerli ve milli sadece slogan olarak kalmamalı, içini doldurmalıyız” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Gazeteci-Yazar Semir Bolat’ın hazırlayıp sunduğu “Üretimin Gücü” programına konuk oldu. Programda tarımın önemi ve uygulanan politikalara dair değerlendirmelerde bulunan Kızıltan, tarımda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için üreticilerin desteklenmesi ve planlamanın önemine vurgu yaptı.

“EN ÖNEMLİ SORUN PLANLAMA”

Son yıllarda pandemiyle özellikle birçok sektörün sıkıntı geçirdiğini belirten Kızıltan, “Çalışmalar durdu, kur artışları oldu, fiyatlar arttı durmuyor. Tedarik zinciri kırıldı. Şu anda da içinde bulunduğumuz aylarda korkunç kur artışı var. Petrol artıyor, gübre hammaddesi artıyor. İhracatımız kısıtlanıyor yapamıyoruz. Acaba bu yokluk devam ederse Türk halkını gıdasız bırakır mıyız diye devlet kendince bazı önlemler almaya çalışıyor” diye konuştu. Artan girdi maliyetleri yüzünden girdilerin Türkiye’de üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Kızıltan, bunun hemen olacak bir şey olmadığını, ancak önceden planlansa belki bu günlere gelinmeyeceğini dile getirerek en önemli sorun planlama olmaması olduğunu belirtti.

“SAHAYA KULAK VERELİM”

Tarımdaki sorunlarla ilgili yapılması gerekenleri aktaran Kızıltan, bu sorunları anlatacak merci peşinde koşmaktan yorulduklarını söyleyerek, “Bakanların, bürokratların peşinde koşuyoruz. Yazdığımız bir yazı incelenip gereği yapılmıyor. Tabanımızdan bir talep geliyor ilgili merciye bildireceğiz diyoruz bildirme diyorlar. Git, Ankara’ya bağır çağır anlat diyorlar. Neden bu duruma düşelim. Her şey zamanında yapılıp prosedüre uygun yapılmalı. Hadi diyorlar şu bakan Gaziantep’e geliyor gidip orada derdimizi anlatalım deniyor. Böyle olmamalı. Bizim o kadar çok akademisyenimiz, sanayicimiz var bilim insanımız var. Elimizdekini kullanmak yerine hep Avrupa’daki insanların görüşünü kullanmaya çalışıyoruz. Sahaya kulak verelim. Sahanın görüşünden uzak karar alınınca sıkıntı yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

“SİYASET YAPMIYORUZ, HALKA YAKIN DURUYORUZ”

Ülkeyi yönlendirecek olanların kendileri olduğunu söyleyen Kızıltan, “Bizden gelecek bilgilerle yönetmeleri lazım. Biz kurumlar arası diyalogdan yanayız. MTSO’da her kesimden, her görüşten insan var. Burası bir siyasi hareket yapamaz. Dolayısıyla biz her yerde olmalıyız. Devletin, hükümetin, belediyelerin, kamu kurumlarının hepsinin yanında olmalıyız. Buna herkesin artık alışması lazım. MTSO iktidarın etkinliğinde de olur, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli belediyelerinin etkinliklerinde de olur” dedi. Bir görüş belirttiklerinde siyasi algılandığını ve “MTSO başkanı siyaset yapıyor, bir yere yakın duruyor” dendiğini aktaran Kızıltan, bir yere yakın durmadıklarının altını çizerek, “Biz halkımızın yanında duruyoruz böyle bilinmeli. Ben bu göreve başladığımdan beri sürekli sahadayım. Her gün birilerini dinliyoruz, anlamaya çalışıyoruz birilerini ikna etmeye çalışıyoruz. Diyorlar bu niye bu kadar çok dolaşıyor? Biz tarımda yerli üretim yapıyoruz diyoruz ama bu yerli üretimde ithalatın oranı ne kadar? 1 kg domates yetiştirmek için ne kadar ithal girdi kullanıyoruz? Gübresi, ilacı ne kadarı ithal. Bunun bir oranını yaparsak belki 1 liralık üretimin 50 kuruşunu ithal girdiyle yapabiliyoruz. Yani biz bunları inceler, istatistikleri ortaya koyarsak ne yapmamız gerektiği ortaya çıkar. Yerli ve milli sadece slogan olarak kalmamalı. İçini doldurmalıyız. Demek ithal girdileri azaltmalıyız” şeklinde konuştu.

“TOPRAĞIMIZ VAR”

Türkiye’nin üretim için yeterli toprağa sahip olduğunu ifade eden Kızıltan, “Şimdi ayçiçek yağı imal eden büyük tesislerimiz var ama büyük kısmı dışarıdan gelip burada işleniyor. Eskiden giderdik Trakya’ya her taraf sapsarı ayçiçeği tarlasıydı. Şimdi gidiyorum bir tane yok. Demek biz burada üretebiliriz. Toprağımız var. Ayçiçeği üretirsin çiftçi para kazanır. Alıp yağını çıkaran başka para kazanır, taşıyan başka, ihraç eden başka para kazanır. Bunlar hesaplanmalı. Planlama o nedenle önemli” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Başa dön tuşu