“KHK’lar gidecek biz kazanacağız”

Güncelleme 29 Mayıs 2022, 14:33

Mersin’de KHK’lerle ihraç edilerek işlerinden olan kamu emekçileri için mücadelesini sürdüren KESK üyeleri “KHK’lar gidecek biz kazanacağız” diye haykırdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işten çıkarılan KESK üyelerinin işlerine iade edilmesi talebiyle Özgür Çocuk Park’ın basın açıklaması gerçekleştirdi. Kamu Emekçileri Sendika Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu’da ihraçlarla ilgili Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. “Haksız ve hukuksuz işten atılan KESK üyeleri işlerine iade edilsin” ve “Reddinizi reddediyoruz! KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartının açıldığı açıklamaya, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ve KESK’liler katılırken, basın metnini KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve BES Mersin Şube Başkanı Murat Doğan okudu. AKP’nin darbe girişimini fırsata çevirerek OHAL ilan ettiğini ifade eden Doğan, emek ve demokrasi mücadele edenlerin ihraç edildiğini hatırlatarak, “OHAL uygulamalarının devam eden uzantısı olan ‘Arşiv kaydı’ ve ‘Güvenlik Soruşturması’ bahanesi ile işinden edilen kamu ve yerel yönetimlerdeki emekçilerin derhal işine iade edilmesi gerekmektedir” dedi.

“CEZA VE SORUŞTURMALAR DURDURULMALI”

Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, hükümetin bir organı gibi çalışan OHAL Komisyonu’nun derhal lağvedilmesi gerektiğini söyleyen Doğan, “Ret kararları iptal edilmeli, haklarında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir. Başta örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına son verilmeli, ceza ve soruşturmaları durdurmalıdır. Son arkadaşımız görevine iade edilinceye ve bu zulüm bitinceye kadar  mücadelemizi devam ettireceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz. KHK’lar gidecek biz kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu