İYİ Parti: “İndirimler seçim stratejisi”

Güncelleme 17 Ağustos 2022, 11:46

İYİ Parti Tarsus İlçe Başkanı Daniyel Mercan, Tarım Kredi Kooperatiflerinde bazı ürünlerin indirime girilmesinin AKP’nin seçim stratejisinden ibaret olduğunu ve günü kurtarmaya yönelik olduğunu öne sürerek, “Bu uygulama kalıcı bir çözüm değil, sorunlar tarlaya inerek çözülür” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tarım Kredi Kooperatiflerinde 32 üründe indirim yapılacağını açıklamasına İYİ Parti Tarsus İlçe Örgütü tepki gösterdi. Kooperatifin Tarsus Şubesi önünde yapılan açıklamayı İYİ Parti Tarsus İlçe Başkanı Daniyel Mercan okudu.

Tüketicilerde, bir rahatlama yaratma iddiasını taşıyan bu girişimin, tıpkı 2019 yerel seçimlerinde kurulan, tanzim satış kuyrukları gibi; günübirlik, popülist olduğunu iddia eden Mercan, “Tüketicilerin tamamını kucaklayabilecek, bir kapsam ya da derinlikten yoksun, bu uygulamanın, gıda enflasyonuna ve hayat pahalılığına, kalıcı bir çözüm üretmesi, mümkün değildir. Üçüncüsü; kaş yapayım derken göz çıkaran, bu girişim, aynı zamanda, serbest piyasa kuralları açısından da, bir rekabet ihlali anlamına gelir. Dört başı mamur bir hal yasası çıkaramayanlar, üç harfli marketlere ve perakende piyasasına yönelik, gerçekçi ve kapsamlı, yasal düzenlemeler yapamayanlar, bu şekilde, palyatif kararlarla, tüketicinin gözünü boyamaya, günü kurtarmaya çalışmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri AKP’nin seçim ofisi değildir” dedi.

“KAÇ TANE YOKSUL AİLENİN İHTYİCINA CEVAP VEREBİLİR?”

Tarım Kredi Kooperatiflerinin, tarımsal ürün fiyatlarını ucuzlatmak, ucuza satmak gibi bir işlevi olmamakla birlikte, tam tersine fiyatların, çiftçiler lehine yüksek olmasını savunan bir kurum olduğuna dikkat çeken Mercan, “Adı tarım kredi olan bir kuruluşun, çiftçiyi desteklemesi gerekirken, çiftçinin ürettiği bir ürünü, maliyetinin altına satması, söz konusu olamaz. Tarım Kredi Kooperatiflerinin, marketçilik diye bir ödevi, görevi ve işlevi yoktur. Tarım Kredi Kooperatifleri, sahip olduğu bin 300 civarında marketi ile Türkiye perakende pazarında, 35 bin marketi olan, üç harflilerin ve zincir market kapsamında gördüğümüz, yaklaşık 100 bin civarında marketin karşısında, yüzde 1 bile değildir. Tarım Kredi Kooperatiflerinin, market sayısı, toplam perakende pazarının, yalnızca yüzde1 civarını oluşturabiliyorsa, bu marketler, kaç tane yoksul ailenin ihtiyacına cevap verebilir?” diye sordu.

“HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN”

“Adı geçen, indirimli ürünlerde, kaç adet stok olacaktır? Bu marketlerde, satışlar karneyle mi, taneyle mi olacaktır?” diye soran Mercan, “Dökme suyla, değirmen döner mi? İktidarın bu söylemleri, hamaset değildir de, nedir? Tarım Kredi Kooperatiflerinin, yapması gereken, çiftçilerin ürünlerini, pazarlama aşamasında, çiftçiler lehine olacak şekilde, piyasada olmaktır. Unutulmasın ki, Tarım Kredi Kooperatiflerinin, kar ve zararları, ortaklarının üzerindedir. Devletle ilişkisi olmayan bu kurumun, hazineye zarar yazması, ancak kanun ya da yönetim kurulu kararı ile gerçekleşebilir. Bütün bunların dışındaki; şeffaf olmayan, kanunlara, kurallara aykırı, emrivaki süreçler, bütün yönetim kademeleri için, görevi ihmal olarak değerlendirilir. Herkes, aklını başına alsın! Bu girişimin sonucunda, hiç kimse Tarım Kredi Kooperatiflerinin, zararına sebebiyet veren yöneticilerin, yargılanacağını asla unutmasın” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu