İkramiye değil sadaka!

Güncelleme 21 Nisan 2022, 11:40

Bakan Vedat Bilgin’in emeklilerin bayram ikramiyesine zam yapılmayacağını açıklamasına tepki gösteren emekliler, verilecek bin 100 lira için, “Bu bayram ikramiyesi değil, sadakadır” dedi.

Emekliler bayram öncesi bayram ikramiyelerine ek zam beklerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilerin ikramiyesine ek zam yapılmayacağını, geçtiğimiz sene ile aynı tutar olan bin 100 TL ikramiye verileceğini açıkladı. Her geçen gün artan hayat pahalılığına karşı açlık ve yoksulluk sınırının altında emekli maaşıyla geçinmeye çalışan milyonlarca emekli, bayram öncesi müjde beklerken hayal kırıklığına uğradı. Artan enflasyon ve üst üste gelen zamlara karşı erilen bayram ikramiyesini sadaka olarak değerlendiren Mersin’deki emekli örgütleri, duruma tepki gösterdi.

“BU İKRAMİYEYİ KABUL ETMİYORUZ”

Konuyla ilgili Tanık Haber’e konuşan Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, verilen ikramiyenin günümüz koşullarına karşı korkunç bir ücret olduğunu söyledi. Emeklilerin zaten geçim sıkıntısı çektiğini belirten Karakuş, “Herkeste bir hayal kırıklığı var, insanlar çok zor koşullarda geçindikleri için bir beklenti içine girmişlerdi. Eylemlerimiz de bunun biraz habercisi olur diye düşündük ama tabi yönetenler daha çok sermaye gruplarına hizmet ettikleri için bu beşli çete gruplarına, belli ki emeklilere verecek bir şeyleri kalmıyor ellerinde. Biz bunu kabul etmiyoruz, Türkiye zengin bir ülke aslında ama paylaşımda emekliler gözden çıkarılmış durumda, onlar tercihlerini sermaye grupları tarafından yapıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz, bunun için alanlarda olacağız, sesimizi duyurmaya çalışacağız” dedi.

“İNSANLARA YAPILAN BİR KÖTÜLÜK”

“Bu ülkenin insanlarına yapılan en büyük kötülüktür” diyen Karakuş, “Çünkü ortalama 60 yaşında olan, 30-40 yıl emek vermiş hemen her gruptan her meslekten insanın bu ülkenin yapılışında, her tuğlasında emeği var. Bunu görmezden gelmek kabul edilebilir bir şey değil tabi. Kabul etmiyoruz. Bu ülkede milyonlarca emekli var, bize düşen de emeklileri bu konuda uyandırmak. Onları uyandırarak bu pastadan bize düşeni almak için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. İkramiyeyi komik bir para diye değerlendiren Karakuş, “Çok korkunç bir şey yani bize ikrama diye verdikleri şey. Bu kesinlikle sadakadır. Çocuğa bile verilmez bu. Çocuğa bile verilemeyecek komik bir para bu. Sadaka durumunda gerçekten. En azından ortalama 4-5 bin lira tutarında bir ikramiye olmalıydı bu” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARIN BAYRAMINI ÇALDILAR”

Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak ise, enflasyonun yüzde 200’leri bulduğu bir yerde, 3-4 senedir verilen bayram ikramiyesinin bin 100 lirada kalmasının emekliye yapılan bir zulüm olduğunu söyledi. İnsanların bayramını çaldıklarını öne süren Akbudak, “İnsanların gülebileceği, torunlarına 3 lira harçlık erebileceği paralardan eksiltmeye çalışıyorlar. Zaten maaşlar açlık sınırın altında, şimdi siz bayram ikramiyelerini kalkmış bin 100 rakamında tutmaya çalışıyorsunuz ki en kötü ihtimalle en az 2 bin 500 TL olması lazımdı. Ama bunu bile emekliye çok görüyorlar” ifadelerini kullandı.

“TORUNLARININ YÜZÜNE NASIL BAKACAKLAR?”

Akbudak, “Emeklinin bir gücü varsa belki emekten gelen bir gücü yok, yaptırım gücü yok, o zaman sandıkta bunu hesabını sormak zorunda, hangi siyasi iktidar olursa olsun. Çünkü bütün gücü sandıkta vereceği oydadır. Oyunun hesabını ona göre yapsın. Bir şehre gidiş geliş otobüs parası değil. Ve yarın bunlar bayramda torunların yüzün nasıl bakacaklar, önlerinden kaçacaklar ki en çok değer verdikleri varlıkları, çünkü verebilecek ceplerinde bire harçlıkları yok çünkü kendi ceplerinde paraları yok ki torunlarına versinler” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Başa dön tuşu