Harran Üniversitesi Personellerine Afet Bilinci Eğitimi Verildi

Güncelleme 2 Mart 2022, 14:05

Acil Durum Eylem Planları kapsamında Harran Üniversitesi birimlerinde görevli 450 personele kurtarma, koruma ve yangın söndürme konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

 

Harran Üniversitesi İş Güvenliği Sağlığı Koordinatörlüğünce organize edilen Şanlıurfa İl Afet ve Acil Durumu Müdürlüğü AFAD tarafından akademik ve idari personellere Temel Afet Bilinci Eğitimi, Yangın ve Tahliye Tatbikatı eğitimleri gerçekleştirildi.

 

AFAD Gönüllülük Projesi dahilinde Harran Üniversitesinde AFAD gönüllüleri, aldıkları eğitimlerle uzmanlaşıyor. Yüz yüze olarak verilen eğitimlerin ardından uygulamalı eğitimlerini de tamamlayan gönüllüler, olası bir afete karşı hazır hale geliyor.

 

Osmanbey Yerleşkesi Mühendislik Fakültesinde gerçekleşen eğitimler, hem yüz yüze hem de saha eğitimlerini kapsıyor. Üç modülden oluşan eğitim programıyla AFAD gönüllüleri eğitilerek, afet farkındalığının arttırılması, afet ve acil durumlar karşısında toplum direncinin güçlendirilmesi planlanıyor.

 

Bu kapsamda Afet Yönetim Merkezi şubesinde görevli personeller tarafından ilk derste ip bağlama eğitimi gerçekleştirildi. Bu eğitimlerde öncelikle teknikler üzerinde bilgi verilerek uygulamalı olarak katılımcı personellere gösterildi.  Eğitimde, bir afet ve acil durum anında ip kullanmak gerektiği zaman personelin bu konuda donanımlı olması amaçlandı.

 

İkinci derste deprem, heyelan, sel, çığ, yangın gibi doğal afetlerde, yangına müdahale çeşitleri, yangının çıkma sebepleri, ilk müdahale yolları, arama, kurtarma ve ilk yardım eğitimleri verildi.

 

Son derste ise uygulamalı olarak arama, kurtarma, ilk yardım ve yangın tatbikatları yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu