Hal Mercek’in İlk Kursiyerleri Yetkin Şoför Sertifikalarını Aldı

Güncelleme 23 Mart 2023, 10:11

Mersin Büyükşehir Belediyesi Hal Sosyal Yaşam Merkezi’nde bulunan MERCEK’in ilk kursu olan ‘Toplu Taşıma Sürücülerine Eğitim’ kursu tamamlandı. Akdeniz Karacaoğlan Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen kurs, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ile sona erdi. Kursun sonunda sınava tabi tutulan kursiyerlerden başarılı olanlar, hem Halk Eğitim Merkezi Sertifikası hem de MERCEK Eğitim Bitirme Belgesi aldı.

Teorik ve uygulamalı olarak verilen eğitimler 2 ay sürdü

Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma şoförlerinin yanı sıra, toplu taşıma aracı kullanmak isteyen vatandaşların katıldığı kursta, teorik ve pratik olmak üzere 2 aşamalı eğitim verildi. 2 ay süren kursta teorik dersler Akdeniz Karacaoğlan Halk Eğitim Merkezi hocaları, uygulamalı eğitimler de Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan toplu taşıma şoförleri tarafından verildi.

Kursiyerler, kursta yalnızca araç sürme değil, teknik donanım bilgisi ve iletişim üzerine de dersler aldı. Yolcularla İletişim Yöntem ve Teknikleri, Şoförlük Mesleğine Giriş, Trafik Kuralları ve Nazari Eğitimi, İlk Yardım, Öfke Kontrolü, Kalite ve Vatandaş Memnuniyeti, Disiplin, Oryantasyon ile İş Sağlığı ve Güvenliği verilen eğitimler arasında yer aldı. Ücretsiz verilen kurstan oldukça memnun ayrılan ilk kursiyerler, hem teorik hem de uygulamalı aldıkları eğitimlerle yetkin bir şekilde trafiğe çıkabilecekler.

Demir: “Arkadaşlarımız toplu taşıma otobüs şoförü olarak çalışmaya hazırlar”

Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na bağlı Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir, güzel bir eğitim süreci geçirdiklerini belirterek, “Bu eğitimle kursiyerlere; bir araç sürmenin, sadece direksiyon tutmaktan ibaret olmadığını öğrettik. Bu süreçte trafik kurallarını, iş sağlığı güvenliğini, hem işverenin hem de işçinin haklarını ve onlara verilen imtiyazların neler olduğunu öğreterek, bilişsel ve psikomotor hareketlerinde gelişmelerini sağladık” dedi.

Eğitim boyunca yapılan sınavlara da değinen Demir, “Ara ara sınavlar yaptık. 2 aylık sürecin sonunda da bitirme sınavı yaptık. Bitirme sınavında başarılı olan arkadaşlarımız mezun oldular. Aynı zamanda uygulama sınavları da oldu. Örneğin otobüse binen bir engelli vatandaşa karşı nasıl davranacaklarını öğrendiler. Bunun yanı sıra kendi kullandıkları araçlarının teknik donanımlarını, yolda kaldıklarında arızanın ne kadar çabuk giderilebileceğini ve kullandıkları parçaların ne işe yaradığını öğrenmenin yanı sıra, bolca otobüs sürerek hem trafikte bilgilerini pekiştirdiler, hem de nazari konularda geliştiler. Arkadaşlarımız, bütün kamu kurum ve kuruluşlarında artık toplu taşıma otobüs şoförü olarak çalışmaya hazırlar” diye konuştu.

 

 

Başa dön tuşu