EMEP’ten 3. ittifak mesajı

Güncelleme 1 Mart 2022, 17:55

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, millet ve cumhur ittifakına karşın halk ittifakının olması gerektiğini söyleyerek, “Diğer siyasi partilerle ortaklaşabileceğimiz bir siyasi program etrafında mücadelemizin ittifak gücüne dönüşmesi ve bu ittifak gücünün de ülkenin kaderini değiştirmesi yönünde bir umudu koruyoruz, çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” dedi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, partisinin Mersin İl Örgütü’nde gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. “Birlikte kazanacağız, halk kazanacak. Bağımsız, demokratik bir ülke ve insanca bir yaşam” pankartın açıldığı basın toplantısına, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, EMEP GYK Üyesi Halil İmrek ve il ve ilçe yöneticileri katıldı. Toplantıda Türkiye’de yaşanan olaylara değinen Selma Gürkan, çözümün üçüncü ittifak olduğunu belirtti. Cumhur ve Millet ittifakı hakkında değerlendirmelerde bulunan Gürkan, “Cumhur ittifakının programı ekonomide ihale yasalarıyla, yer altı ve üstü kaynaklarının yağma ve talanıyla ekonomide bir yağma-talan politikasının uygulandığı bir süreç oldu. Ülke yönetiminde baskı, yasak, kutuplaşma siyaseti, çatışmacı siyaseti tercih etti ve özellikle 10 yılıdır baskı ve yasaklar, hak ve özgürlüklerin engellenmesine, muhalif kesimin susturtulmasına tanıklık ettik” dedi.

“İKİ İTTİFAK ARASINDAKİ TARTIŞMALAR DAR BİR TARTIŞMA”

Millet ittifakının açıkladığı yeni yol haritasına değinen Gürkan, “Programın özetine baktığımızda ne ekonomide işçi ve emekçilerin yaşadığı sorunları gerçek çözümünü sağlayacak önerilerdi, ne çalışma yaşamında sömürüyü geriletecek çözüm önerileriydi, ne kadınların hak eşitliğini sağlayacak ne de ülkenin teme sorunlarından olan Kürt sorunun demokratik çözümünün içeren, ne de gerçek anlamda inanma ve inanmama hakkını güvence altına alan gerçek bir inanç özgürlüğünü ortaya koyan bir programdı” diye konuştu. Sömürü geriletilmediği, yağma ve talan düzenine son verilmediği sürece ortaya konan çözümlerin geçici çözümler olduğunu belirten Gürkan, “Bu geçici çözümlerin de halkın yaşadığı ekonomik ve siyasal sorunlara çözüm getirmeyeceği açıktır. EMEP olarak iki ittifak kapmasında yürütülen tartışmaların dar bir tartışma olduğunu, iki ittifakın programının da aslında bir sermaye programı olduğunu, işçi ve emekçi sınıflar ile ezilen bütün toplumsal kesimlerin ihtiyaçlarını, çıkarlarını gözeten başka bir seçecek üzerinde tartışmanın yürütülmesi ve gerek bir halk seçeneğinin ortaya konulması yönünde bir tartışma yürütüyoruz. Bu kapsamda siyasi partilerle görüşmelerimiz oldu” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRATİK BİR DÜZENİN İNŞASINI AMAÇLIYORUZ”

EMEP olarak tekellerin egemenliğini gerileten, sömürüyü sonlandıran, özgürlükçü, demokratik bir düzenin inşasını amaçladıklarına işaret eden Gürkan, şöyle devam etti: “Ekonomide yağma düzenine son verecek, sömürüyü geriletecek, gerçek bir laikliğin sağlandığı, Kürt sorunun çözümünün sağlandığı, kadınların hak eşitliğinin sağlandığı politikalar bütünüyle sistem tartışmasını yürüteceğiz. Bürokrasisinin seçimle iş başına geldiği, görevini yerine getiremeyenlerin eğri çağrılma yetkisini de halkta olduğu bir rejimi tartışıyoruz. Tartışmalarımız bugün bir sandık ev seçim tartışması değil, yeni bir düzenin, rejimin inşası yönünde bir tartışma yürütüyoruz. Buradaki kazanımın yolunun da ortak mücadeleden geçtiğini biliyoruz” dedi. Partinin ortaya koyduğu “Bağımsız, demokratik bir ülke ve insanca bir yaşam” bildirgesinden bahseden Gürkan, “Bu bildirgenin ortaya koyduğu ihtiyaçlar temelinde diğer siyasi partilerle, emek ve demokrasi güçleriyle ortaklaşabileceğimiz bir siyasi platformla bu ortak mücadele şeklinde yürüttüğümüz birlikteliğimizin bir siyasi program etrafında ittifak gücüne dönüşmesi ve bu ittifak gücünü de ülkenin kaderini değiştirmesi yönünde bir umudu koruyoruz, çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Başa dön tuşu