“Emekçi kıyımına son verilmelidir”

Güncelleme 11 Nisan 2022, 10:00

KESK Mersin Şubeler Platformu, KHK ile işten çıkartılan kamu emekçileri için “Haksız-hukuksuz emekçi kıyımına son verilmelidir” çağrısında bulundu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, KHK ile işten çıkartılan kamu emekçileri için, her hafta olduğu gibi yine Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. “Haksız ve hukuksuz işten atılan KESK üyeleri işlerine iade edilsin” pankartının açıldığı açıklamada, “KHK’ler gidecek biz kazanacağız”, “Biz kazanacağız, geri döneceğiz” ve “İşimize geri döneceğiz” sloganı atıldı. KESK Mersin Şubeler Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “5 yıl 8 ay geçti 15 Temmuzun üzerinden. 15 Temmuz’u Allah’ın bir lütfu olarak gören iktidarın, yangından mal kaçırır gibi, darbe ile ilgisi olan olmayan on binlerce insanı işinden aşından etmesinin üzerinden. Hayatında FETÖ ile ilgisi olmamış olanlarla, hayatını FETÖ’ye adayanların adalet katledilerek aynı kefeye koyulmasının üzerinden 5 yıl 8 ay geçti” dedi.

“AYLARCA, NEDEN İŞSİZ KALDIKLARINI DAHİ ÖĞRENEMEDİLER”

On binlerce insanın, savunmaları alınmadan, yargılanmadan, sorgulanmadan bir sabah uyandıklarında kendilerini işsiz bulduklarını söyleyen Sümbül, “Aylarca, neden işsiz kaldıklarını dahi öğrenemediler. Haklarında kimin, ne iddia ettiğini dahi anlamadan işsiz aşsız kaldılar. Kendi memleketinde hakkını arayacak yol bulamayan binlerce insan AİHM’e başvurunca OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonunu kuruldu. 50 yıl çalışa da başvuruları sonuçlandıramayacak şekilde organize edilen komisyonun hızını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. En az 17 arkadaşımız hayatlarını kaybettikten sonra ‘gidemeyecekleri’  görevlerine komisyon kararıyla iade edilmişlerdir. 100’den fazla insanımız ise ihraç sonrası yaşadıkları ağır sorunlar nedeniyle içine girdikleri çıkmazdan kurtulamayarak intihar etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

“MÜCADELE HAKKIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ”

“Arşiv kaydı” ve “Güvenlik Soruşturması” gerekçe gösterilerek işinden ekmeğinden edilen gerek kamuda gerekse yerel yönetimlerdeki işçi ve emekçilerin derhal işine iade edilmesi gerektiğini belirten Sümbül, “İçişleri Bakanının TBMM’de yaptığı konuşmadan sonra Türkiye genelinde yürütülen bu hukuk dışı yöntem bırakılarak hukukun gereği yerine getirilmelidir. Kendini mahkemelerin yerine koyarak işe alımlarda ve işten çıkarmalarda izlenen bu yol antidemokratik bir yoldur. Bu uygulama derhal sona erdirilmeli ve haksız-hukuksuz emekçi kıyımına son verilmelidir. Bu yöntem çalışanlar üzerinde baskı unsuru olmaktan çıkarılmalıdır. İşçi sınıfının, emekçilerin yüzyıllardır bin bir türlü bedel ödeyerek elde ettiği hak ve özgürlüklerin hangi gerekçe ile olursa olsun ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlere karşı fiili ve meşru mücadele hakkımızı sonuna kadar kullanacağız” diye konuştu.

“CEZA VE SORUŞTURMALARI DURDURMALIDIR”

KESK’in çağrısını yineleyen Sümbül, şöyle konuştu: “Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Ret kararları iptal edilmeli, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir. 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. Madde eliyle yapılan ihraç uygulaması derhal sona erdirilmelidir. İş güvencesi iktidarın sopası haline getirilmemeli, sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalıdır. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi ve manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. İktidar başta örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına son vermeli, ceza ve soruşturmaları durdurmalıdır.”

 

Başa dön tuşu