Egeli genç araştırmacı Dr. Günay, Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsünden davet aldı

Güncelleme 2 Mart 2022, 14:05

Astrokimya alanında yaptığı disiplinler arası çalışmalar ile NASA için uzay teleskobu operasyon ve bilim merkezi olarak görev yapan Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsünden (Space Telescope Sceince Institute – STScI) davet alan Dr. Burcu Günay, “TÜBİTAK ‘2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu”  kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

 

 EÜ Gözlemevi Araştırma ve Uygulama Merkezi çalışanı ve EÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Astrofizik Programı mezunu olan Dr. Günay, yıldızlararası toz üzerine olan çalışmalarının, türünün en büyüğü olan James Webb Uzay Teleskobu ile sürdürülebilmesi için araştırmalarda bulunacak. Ayrıca Dr. Günay, çalışmalarından dolayı Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsünden burs almaya layık görüldü.

 

Genç araştırmacıyı tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Gelişen teknolojiyle birlikte uzay ve astronomiye yönelik çalışmalar her geçen gün artıyor. Ege Üniversitesinin araştırmacıları da bu kapsamda önemli çalışmalar yürütüyor. Dr. Burcu Günay, astrokimya alanında yaptığı çalışmalar ile Birleşik Devletlerin Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsünden davet alarak TÜBİTAK 2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu  kapsamında desteklenmeye layık görüldü. Kendisini yaptığı çalışmalardan ötürü tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

 

        Bugüne kadar fırlatılan en güçlü uzay teleskobu

         Çalışmaları hakkında bilgi veren Dr. Günay, “NASA’nın STScI ile birlikte geliştirdiği James Webb Uzay Teleskobu,  bugüne kadar fırlatılan en büyük ve en güçlü uzay teleskobudur.  STScI kurumu ziyareti sırasında, daha önce yer konuşlu bir teleskop üzerinde geliştirdiğimiz yeni bir gözlemsel ölçüm metodunun, James Webb Uzay Teleskobuna uyarlanması üzerinde çalışılacağız. Bu bilimsel proje ile uluslararası basında büyük ilgi görmüş olan, yıldızlararası toz bünyesinde bulunan organik maddelerin (alifatik hidrokarbon) bolluğu üzerine yapmış olduğumuz çalışmaların, James Webb Uzay Teleskobu ile daha kapsamlı olarak devam ettirilmesini hedeflemekteyiz. Yapılacak araştırmada, yıldızlararası tozların bileşimindeki organik maddelerin Gökada diskindeki dağılımlarının James Webb Uzay Teleskobu ile haritalanabilmesi üzerine çalışılacağız. Daha önce yapmış olduğumuz laboratuvar çalışmaları ile birleştirilecek sonuçlar, karbonlu tozların Gökada diskindeki dağılımını aydınlatacak ve yıldızlararası tozun bünyesindeki baskın elementlerin ve asıl olarak organik maddelerin bolluklarına ışık tutacak” diye konuştu.

 

STScI, NASA için ‘uzay teleskobu’ operasyon merkezi olarak görev yapan bir kuruluş. Hubble Uzay Teleskobu için bilim merkezi olarak görev yapan kurum, 25 Aralık 2021 tarihinde James Webb Uzay Teleskobunun fırlatılmasında operasyon merkeziydi ve önümüzdeki süreçte bilimsel araştırma merkezi olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu