Ege’de “Güney Kafkasya Sempozyumu” düzenlenecek

Güncelleme 1 Mart 2022, 16:08

Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü ev sahipliğinde “Uluslararası Soğuk Savaş Sonrası Sosyal, Ekonomik ve Siyasal İlişkiler Bağlamında Güney Kafkasya Sempozyumu” düzenlenecek.

 

Sempozyum, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü ve Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Akademisi iş birliğinde Güney Kafkasya’da yaşanan son gelişmelere dikkat çekmek ve sorunları bilimsel bir platformda ele almak amacıyla gerçekleştirilecek. Sempozyum,  12-13 Mayıs 2022 tarihleri arasında yurt içinden ve dışından bilim insanlarının katılımı ile yapılacak.

 

Program kapsamında; Güney Kafkasya ve Türk Dünyası, Güney Kafkasya’da Öteki Problemi ve Çözüm Önerileri, Askerî İşbirlikleri, Bölgesel Antlaşmalar ve Bölgesel İhtilaflar, Enerji Politikaları, Güvenlik Meselesi, Güney Kafkasya’da Kültürel Mirasın Korunması, Bölgede Sosyal ve Kültürel Gelişmeler, Güney Kafkasya’nın Geleceğinde Riskler ve Fırsatlar, Güney Kafkasya’nın Gelişiminde Ekonomik Fırsatlar, II. Karabağ Savaşı ve Sonuçları, Küresel Gerginliğin Güney Kafkasya’ya Etkileri, Uluslararası Örgütler ve Güney Kafkasya, Yeni Dünya Düzeni ve Güney Kafkasya konu başlıklarında bilgiler verilecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu