Diş Hekimliği Fakültesi Mezunları Meslek Hayatına Uğurlandı

Mersin Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2022-2023 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Güncelleme 19 Temmuz 2023, 13:51

Mersin Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2022-2023 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Mersin  Üniversitesi  Akdeniz Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, Rektör Danışmanı Prof. Dr. İlker Fatih Kara, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Atıl, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmiye Canacankatan, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun Müdürü Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, Üniversite Hastanemizin Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Usta, Mersin Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Karaselçuk, öğretim elemanları, idari personel ve mezunlarımızın yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Üniversitenin Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Bale Anasanat Dalı öğrencileri tarafından dans gösterisi gerçekleşti.

Mersin Üniversitesi olarak ülkemizin ihtiyaç duyduğu çağdaş ve nitelikli insan gücüne pırıl pırıl değerli gençler kazandırabilmenin gururunu yaşadığını belirterek açılış konuşmasını yapan  Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, “Bugün, öğrenci olarak geldiğiniz Üniversitemizden birer diş hekimi olarak ayrılıyorsunuz. İnsan sağlığına ve yaşamına birebir dokunan bir mesleğin temsilcileri olarak; Üniversitemizden aldığınız eğitim ile mesleğinizi en iyi şekilde icra edeceğinize, vatanımıza ve milletimize hizmet eden iyi birer hekim olacağınıza inancımız tam. Sizlerin gösterdiği ve elde ettiği başarılar, Üniversitemizi daha da yüceltecek ve onurlandıracak. Hepinizi mezuniyetinizden ötürü tebrik ediyorum.” dedi.

Mezun öğrencilerimizin velilerine de seslenen Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, “Hiç şüphesiz, bugün hayatlarınızdaki en özel ve gururlu günlerden birisini yaşıyorsunuz. Gözünüzden bile sakındığınız evlatlarınız artık birer hekim oldular. Onların her zaman yanında oldunuz. Bizler de evlatlarınızı en iyi şekilde yetiştirmek ve iyi birer diş hekimi olmaları için çok çalıştık. Evlatlarınız, sizlerin ve hocalarının emeklerinin karşılığını bugün alacakları diplomaları ile verecekler. Diş hekimliği eğitimi gibi zor bir süreçte evlatlarınızın maddi ve manevi yanında olduğunuz için şahsım ve Üniversitem adına sizlere sonsuz teşekkür ediyor, hepinizi can-ı gönülden tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

Diş Hekimliği Fakültesi öğretim elemanlarını bu anlamlı günün en önemli mimarlarından olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, “Öğrencilerimizin meslek sahibi olabilmeleri için bilgi ve deneyimlerinizi onlara aktardınız. Davranışlarınızla onlara olumlu örnek oldunuz. Hem teorik hem de pratik anlamda öğrencilerimizi tam donanımlı birer diş hekimi olarak yetiştirdiniz. Sizlere de emekleriniz için ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Son olarak tüm mezunlarımıza yaşamları boyu sağlık, huzur, mutluluk ve başarılar dileyen Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, “Ülkemizin sizler gibi nitelikli gençlere her zaman ihtiyaç duyduğunu asla unutmayın. Hedeflerinizin peşinden giderken sabırlı ve azimli olun. Mersin Üniversitesi’nin kapısı sizlere her zaman açık olacak. Şansınız bol, bahtınız ve yolunuz açık olsun.” ifadelerini kullandı.

“Sizler Bu Âna, Hayatın Size Çıkardığı Her Zorluğa Rağmen Hak Ederek Geldiniz.”

Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar’ın açılış konuşmasının ardından Diş Hekimliği Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Fethi Atıl, “Akademik hayatım boyunca pek çok mezuniyet törenine katıldım. Ve istisnasız her seferinde olağanüstü hissettim.” diyerek sözlerine başladı. Prof. Dr. Fethi Atıl, “Dile kolay, hekimlik sanatı eğitim gibi çok zor bir sürecin sonuna gelmiş, eğitim hayatlarının başından bu yana çok çalışmış, fedakârlık göstermiş gencecik bireylerin emeklerinin taçlandırıldığı bu törende heyecanlanmamak kolay değil.” ifadelerini kullandı.

Bu başarının en büyük ortaklarının mezun öğrencilerimizin bu seviyeye gelmesi için en büyük fedakârlığı gösteren aileleri olduğunu belirten Prof. Dr. Fethi Atıl, “Aileleriniz burada bizlerle, yanımızda olmaları, başarınızı paylaşıyor olması anlamına gelir. Ben bugün âdet olduğu üzere sizlere hekimliğin anlamını anlatmak istemiyorum. Sizlere; sizi bekleyen maceranın ne kadar zorlu olduğunu, çok büyük bir sorumluluk alacağınızı, sanatınızı bir meslek gibi görmeyip hayat tarzı olarak kabul etmeniz gerektiğini, en büyük görev ve alışkanlığınızın her zaman sorgulamak, bilimsel doğruyu aramak ve bulduğunuzu düşündüğünüzde yine, yeniden ve her zaman sorgulamak olduğunu da hatırlatmayacağım.” dedi.

Mezun öğrencilere seslenen Prof. Dr. Fethi Atıl, “Size emanet edilen hastalarınıza sağlık verirken cephanenizdeki en güçlü silahları sahiplenme, anlayış ve sempati olduğunu da hatırlatmayacağım. Hekimin cesur olması gerektiğini ama nezaket olmadan cesaretin hoyratlık olduğunu, sizlerin toplum nezdinde çözüm üreten, birleştiren ve eğiten kişiler olmanız gerektiğinden de bahsetmeyeceğim. Çünkü şahsen bana bunları gayet iyi öğrendiğinizi ispat ettiniz arkadaşlar. Olağanüstü bir dönemde, çok zor şartlarda, eğitim sürecinin sonuna gelmiş, covid geçirmiş, deprem geçirmiş, yaşamış, korkmuş, yorulmuş, yıpranmış ama vazgeçmemiş bu cesur çocuklara bir tavsiye verme ihtiyacı duymuyorum. Sizler bu âna, hayatın size çıkardığı her zorluğa rağmen hak ederek geldiniz.” ifadelerini kullandı.

Son olarak mezun öğrencileriyle gurur duyduğunu belirten Prof. Dr. Fethi Atıl, “Sayın meslektaşlarım, camiamıza hoş geldiniz. Sizleri sevgi ve saygıyla aramıza kabul ediyoruz. Meslek hayatınız boyunca ulaşacağınız hedefleri kazanacağınız başarıları merakla bekliyoruz. Ne kadar güzel bir gün değil mi?” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Atıl’ın konuşmasının ardından mezun öğrenciler adına söz alan fakülte birincisi Diş Hekimi Sevtap Şimal Reyhan, “Beş yıl önce bu eğitim yolculuğuna başlarken mezun olacağımız günün hayali ve heyecanıyla yola çıkmıştık. Şimdi ise hayalimiz gerçek oldu, mezun oluyoruz. Fakat içimizde buruk bir sevinç yaşıyoruz. Çünkü bu fakültenin ikinci mezunları olarak birçok şeyi ilk kez beraber tecrübe ettik ve çok değerli anılar biriktirdik. Şimdi ise alıştığımız, sevdiğimiz, değerli anları paylaştığımız fakültemizden ve arkadaşlarımızdan ayrılıyoruz. Fakülteyi böylesine güzel bir dereceyle bitirmemde ailemin, hocalarımın ve arkadaşlarımın payları büyük. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Mezuniyetimiz kutlu olsun. Yolumuz bilim ve vicdanımız ile aydınlansın.” dedi.

Açılış konuşmalarının sonrasında fakülte birincisi Sevtap Şimal Reyhan’a temsili diploması ve plâketi Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar tarafından takdim edildi. Daha sonrasında fakülte birincisi Sevtap Şimal Reyhan, 2022-2023 mezunları adına yaş kütüğe isim plâkasını Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar ile birlikte çaktı.

Fakülte ikincisi ŞazerKirazdere’ye temsili diploması ve plâketi Rektör Danışmanı Prof. Dr. İlker Fatih Kara; fakülte üçüncüsü Esra Dağ’a ise temsili diploması ve plâketi Diş Hekimliği Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Fethi Atıl tarafından takdim edildi.

Dereceye giren öğrencilerimize belge takdiminin ardından, diğer mezunlarımıza da temsili diplomalarının verilmesinin sonrasında Tıp Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Nazım Gümüş tarafından mezunlarımıza hekimlik andı okutuldu.

Mezuniyet töreni, hekimlik andının okunmasının ardından mezunlarımızın keplerini havaya atması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Başa dön tuşu