Darısekisi örnek köyünde etkinlik atölyesi başladı

Güncelleme 11 Temmuz 2022, 12:23

Kooperatifçiliği köy halkına anlatmak, bilinçli üretimi desteklemek, geleneksel tarım ve pişirme yöntemlerini yeni nesle aktarmak, organik tarım, yerli tohum eğitimi vermek, üretimi bu şekilde yapmak, doğa sporları ve doğal yaşamı vurgulayarak köyleri cazibe merkezi haline getirmek, köy turizmini canlandırmak ve istihdam sağlamak hedefi ile hayata geçirilen Darısekisi Örnek Köyü’nde Temmuz Ayı etkinlikleri başladı.

Dolu dolu geçecek Temmuz ayı etkinliklerinin ilk gününde misafirler ‘Çocuk Atölyesi’ ve ‘Tarım Atölyesi’nde uzmanlarla bir araya gelerek eğlenceli saatler geçirdiler.

13, 16, 17, 20, 23, 24, 27, 30 ve 31 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek etkinliklerde; Çocuk Atölyesi, Tarım Atölyesi, Çevre Atölyesi, Geleneksel Çocuk Oyunları Atölyesi, Yöresel Ürün Üretim Atölyesi, Kompost Gübre Yapımı Atölyesi, Yörük Müzikleri Gecesi, Söyleşi Workshop: Yörük Yemekleri, Yörüklerde Gelin İndirme Töreni, Söyleşi: Edebiyat ve Yörük Kültürü, Yazlık Sinema Gösterimi ve Masal-Destan-Efsane Gecesi gibi programlar yer alacak.

“Tüm Mersinlileri, çocuklarımızla beraber etkinliklerimize davet ediyoruz”

Mersinlileri çocukları ile birlikte etkinliklere katılmaya davet eden Tarımsal İşler Daire Başkanlığı görevlisi Endüstri Mühendisi Esin Aşlar “Bugün çocuklarımız için etkinliğimiz fasulye çimlendirme ile başladı, ayrıca onlar için dans etkinlikleri düzenleniyor. Aynı zamanda emeklilerimiz burada, onları da ağırlamaktan çok mutluyuz. Sonrasında etkinliklerimiz devam edecek. Çevre atölyesi, oyun atölyesi gibi birçok atölye düzenlemesi yapıldı. Tüm Mersinlileri, çocuklarımızla beraber etkinliklerimize davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çocukların ve ebeveynlerinin büyük ilgi gösterdiği ilk günkü etkinlikler hakkında bilgi veren Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi görevlisi Vahide Dengiz ise, katılımcıların programdan çok memnun olduğunu belirterek “Bugün Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Başkanımız Vahap Seçer öncülüğünde, ilk örnek köyümüz olan Darısekisi Örnek Köyü’nde 1 aylık programımızın ilk günündeydik. Çocuklarımız, büyüklerimiz ve hatta yaşlılarımızla buluştuk. Tarım atölyesi olarak çocuklarla tohum çimlendirdik. Sonrasında dans ve diğer etkinliklerimizle devam ettik. Yetişkin ve yaşlılarımıza da tarım hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Programlarımız devam edecek. Köylü kadınlarımızla burada üretim yapıyorlar hep beraber. Çarpana atölyemiz var, onlara da destek verilecek. Örnek köyümüze tüm halkımızı bekliyoruz” diye konuştu.

Beril Ilıbaba “Arkadaşlarıma da yaptıklarımı anlatacağım”

Etkinliklere katıldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen miniklerden Beril Ilıbaba “Daha önce buraya gelmemiştim. İlk kez geldim. Çok sevdim. Fasulye ektik, suladık. Çok eğlenceliydi, sonrasında tekrar yapmak isterim. Arkadaşlarıma da yaptıklarımı anlatacağım” dedi.

Simay Gücenmez isimli küçük çocuk ise “Bugün çadıra gittim, yemek yedik ve fasulye ektik. Burayı çok sevdim, yine gelmek isterim. Geldiğimde kovalamaca, saklambaç gibi oyunlar oynamak istiyorum” sözleri ile duygularını ifade etti.

“Burayı çok sevdim, sonra yine gelmek istiyorum”

Darısekisi Örnek Köyü’nde yaşadıklarını mahalle arkadaşlarına mutlaka anlatacağını söyleyen Ahmet Selçuk Açar ise “Burada oyun oynadım, salıncakta sallandım, şarkı söyledim, resim çizdim. Burayı çok sevdim. Sonra yine gelmek istiyorum. Gelince oyun oynayacağım, top oynayacağım. Mahalledeki arkadaşlarıma ‘Orası çok güzel bir yerdi, resim çizdik’ diye anlatacağım” şeklinde konuştu.

“Biz ‘Köy’ denilince daha farklı bir yer bekliyorduk ama çok güzel bir yermiş”

Etkinlik programına çocuğu ile birlikte katılan Funda İnandıroğlu ise “Bugün rehber hocalarımızla birlikte bizi getirdiler. Çocuklarımızla birlikte etkinlikler yapıldı. Çocuklarımız da biz de memnun kaldık. Çocuklarımıza fasulye ektirdiler, burayı gezdirdiler. İlk defa Büyükşehir Belediyesi’nin bir etkinliğine katıldık, fakat sonrasındaki etkinliklere de mutlaka katılacağız. Hizmetlerinden, servislerinden çok memnun kaldık. Biz ‘Köy’ denilince daha farklı bir yer bekliyorduk, ama çok güzel bir yermiş” dedi.

“Çocuğum da ben de çok memnun kaldık”

Etkinlikten ötürü Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Vahap Seçer’e teşekkür eden Tülay Bilir isimli anne ise “Rehber eşliğinde bu güzel yerimize geldik. Çocuğumuzla birlikte çok güzel eğlendik. Çok teşekkür ediyoruz böyle bir imkan sunulduğu için. Çocuğum da ben de çok memnun kaldık. İlk defa Büyükşehir Belediyesi’nin bir etkinliğine katıldım, bundan sonrasında düzenlenecek etkinliklere de katılmayı çok isterim” ifadelerini kulandı.

Başa dön tuşu