Covid kurbanı sağlıkçılar anıldı

Güncelleme 2 Nisan 2022, 10:06

Mersin’deki sağlık örgütleri, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Mersin’deki sağlık çalışanlarını andı.

Mersin’de covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden ilk hekim Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun ölümünün 2. yılında yapılan anma, Mersin’deki tüm hastanelerde gerçekleştirildi. Toros Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen anmada, Mersin’deki sağlık örgütleri tarafından basın açıklaması yapıldı. “Covid-19 nedeniyle kaybettiklerimizi saygıyla anıyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının fotoğrafları sergilendi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI BÜYÜK BİR RİSKLE YÜZ YÜZE”

Hayatını kaybeden sağlık çalışanları için saygı duruşuyla başlayan açıklama konuşan Mersin Tabip Odası Sekreteri Cemil Galioğlu, “Ülkemizde Covid-19 nedeniyle bu zamana kadar 550’nin üzerinde sağlık çalışanı, 200’ün üzerinde hekim hayatını kaybetmiş halen de hastalanmakta/yaşamını yitirmektedir. 1 Nisan 2020’de Covıd-19 nedeniyle görevi başındayken kaybettiğimiz ilk hekim Dr. Cemil Taşçıoğlu idi. Taşçıoğlu’nun ve kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının anısına Türk Tabipleri Birliği (TTB) 72. Büyük Kongresi’nde, 1 Nisan, ‘Covıd-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anma Günü’ olarak belirlenmiştir. İlk kez 17 Mart’ta, bir eczacı sağlık çalışanımızı yitirmiştik.  Ne yazık ki yöneticiler pandemi bitmiş gibi davranmasına rağmen halen hekimler, sağlık emekçileri, yurttaşlar yaşamını yitirmektedir” dedi. Tüm bilimsel gerekliliklere rağmen koruyucu sağlığın öncelendiği birinci basamak yerine ikinci ve üçüncü basamaklarda salgını karşılamanın etkisinin çok büyük olduğunu belirten Galioğlu, “Salgının ikinci ve üçüncü basamakta karşılanması ile birlikte, sağlık çalışanları pandemi sürecinde büyük bir riskle yüz yüze gelmiştir. Sağlık çalışanlarını, hekimleri koruyamayan bir ‘salgınla mücadele politikası’ toplumu da koruyamaz, nitekim koruyamamıştır. Gerçek verilerden çok uzak olduğunu belirttiğimiz resmî rakamlarla dahi Türkiye’de bu güne dek hastalanan yurttaşlarımızın sayısı 15 milyona, kaybettiğimiz yurttaşlarımız ise 100 bine yaklaşmıştır” ifadelerini kullandı.

“DOĞRULARI SÖYLEMEKTEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

“Türkiye’nin dört bir yanında yitirdiğimiz sağlık çalışanlarını anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” diyen Galioğlu, sağlık emekçiler olarak onların anılarını yaşatmaya, bu salgınla doğru temelde mücadele etmeye devam edeceklerini ve buna söz verdiklerini belirten Galioğlu, “Bu salgını bilimsel ilkelerle yönet(e)meyenlere rağmen yaşamlarını yitirme pahasına mücadele eden tüm meslektaşlarımıza, sağlığa emek verenlere verebileceğimiz en güçlü söz: Toplum sağlığını onlara bırakmayacağımız, bilimin gereklerini yapacağımız, doğruları söylemekten asla vazgeçmeyeceğimizdir” diye konuştu.

“EMEĞİMİZ İÇİN SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR”

Hayatını kaybeden her bir sağlık çalışanı için mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Galioğlu, “Kaybettiğimiz mesai arkadaşlarımızın ailelerine bile hürmetsizlik edip ‘Covid-19’un Meslek Hastalığı Sayılması’ için illiyet bağı isteyenler; pandemi sürecinde istediğimiz 120 gün yıpranma payını bize çok görenler; ‘giderlerse gitsinler’, ‘gidişleri olsun da dönüşleri olmasın’ diyebilecek kadar minnetsiz olanlar bilsinler ki: Kaybettiklerimizin haklarını sormak; emek verenlerimizin haklarını korumak için gitmiyoruz, kalıyoruz! Sağlık mücadelesi size bırakılamayacak kadar değerlidir, yaşamın özüdür, topluma karşı sorumluluğumuzdur. Topluma sözümüz var, hekimlere sözümüz var: Gitmeyeceğiz. Sizin, bizim, hepimizin sağlığı için, emeğimiz için söyleyecek sözümüz var” ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarının tükendiklerini söyleyen Galioğlu, “Çığlıklarımıza kulak tıkayanlar bilmelidir ki, bu toplumun parçası olan bizler kimsenin kahramanı olmak istemiyoruz: Yalnızca haklarımızı istiyoruz, haklarımızı korumak istiyoruz, toplumun sağlık hakkını korumak istiyoruz! COVID-19’un illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı sayılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Hakkımız olan yıpranma payının uygulanmasını istiyoruz. Hayatımızı korumamıza yardım edecek çalışma koşulları istiyoruz. İsteklerimiz o kadar zor mu ki bizleri hedef göstermeye, itibarsızlaştırmaya, toplumla karşı karşıya getirmeye çalışmayı; haklarımızı vermeye tercih ediyorsunuz?” diye sordu. Galioğlu, “Küresel salgında kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının anıları önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz. Onlara, topluma sağlıklı bir gelecek için mücadele sözümüz olsun. Anıları, sağlık hakkı mücadelemizde bize ışık olacaktır. Unutmayacağız, unutturmayacağız, unutulmayacaklar!” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Başa dön tuşu