CHP’li Başkan özel statüde ısrarlı “Bu gerçeği kimse inkar edemez”

Güncelleme 15 Mart 2023, 13:02

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TGRT Haber’de katıldığı canlı yayında depremzedelere kucak açan Mersin’in afet bölgesi ya da özel statü kapsamına alınması gerektiğini bir kez daha gündeme taşıdı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin depremden yoğun bir biçimde etkilenen Hatay ve Adıyaman’da üstüne düşen sorumluluğu üstlenmeye devam ettiğini ifade eden Başkan Vahap Seçer , katıldığı canlı yayında Adıyaman ve Şanlıurfa’da meydana gelen sel felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Seçer, “ Yaşanan deprem felaketinin ardından yaşanan sel baskınları o bölgede olumsuz şartları bir kez daha zorlaştırdı. Umarım fazla can ve mal kaybı olmadan bu süreci atlatırız. Biz şu anda sel felaketinin de etkisi altına aldığı Adıyaman’ın koordinasyon sorumlusuyuz. Burada AFAD ile birlikte konteyner kent kurma çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Alt ve üst yapı çalışmalarını sürdürdüğümüz konteyner kentin içinde bir sahra hastanesi ve sosyal donatı alanları da olacak. Ayrıca Aydın, Bolu, Burdur ve ilçe belediyelerimizle bölgeyi rehabilite edecek önemli çalışmalara imza atıyoruz. Belediyemizin sosyal hizmetlerine bağlı ekiplerimizi uzun süredir bölgeye sevk ettik. Barınma, gıda ve sağlık hizmetlerinin yanısıra burada psikososyal hizmetler de veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Deprem felaketinin yaşanmasının üstünden birkaç gün geçtikten sonra Mersin’in yoğun bir göç aldığına dikkat çeken Başkan Seçer, “ Mersin depremden dolaylı olarak en fazla etkilenen ve bölgeyle en yoğun akrabalık bağı olan bir kent. Yoğun bir göç aldığımız gerçeğini kimse inkar edemez. Bu ani bir nüfus hareketi ve şu ana kadar 400 bine yakın vatandaşımızı kentimizde misafir ediyoruz. Bu tabi ki bizim yurttaşlık sorumluluğumuz. Onları kendi evlerinde hissettirmek için ekiplerimiz insanüstü bir çaba sarfediyor. Ama bu yaşadığımız diğer gerçeklerin önünü kapamamalı. Kentimize zorunlu bir şekilde göç eden yurttaşlarımızın önemli bir kısmı yaşamlarını Mersin’de sürdürecek. Hesaplarımıza göre kentimizin nüfusu 2 milyon 700 bine yaklaşacak. Bu da kentin yükünü ve sorumluluğunu arttıracak. Su rezervlerimizden, trafiğe, alt ve üst yapı hizmetlerinden, bekleyen yatırımlara kadar önemli sorunlarımız var. Bu nedenle merkezi hükümet Mersin için özel tedbirler almalı. Artan nüfusumuz ve bekleyen yatırımlarımızın yaratacağı sorunlar nedeniyle Mersin’e İller Bankasından gelen payın güncellenmesi ve Mersin’in teşvik ve yatırımlar kapsamında özel statüye kavuşturulması gerekiyor.” dedi

Başa dön tuşu