“Ceza yönetmeliği derhal geri çekilsin”

Mersin’deki sağlık emekçileri, Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ni protesto etmek için iş bırakarak, “Ceza yönetmeliği derhal geri çekilsin” çağrısında bulundu.

Mersin’deki sağlık emekçileri, “Ceza Yönetmeliği” diye adlandırdıkları Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin yayınlanmasının birinci yılında, yönetmeliği protesto etti. 2 günlük iş bırakma eylemi yapan sağlık emekçileri, Mersin Aile Hekimleri Derneği (MAHDER), Mersin Tabip Odası, Hekim Birliği, Birlik Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık – İş Sendikası, Hekimsen ve Ses Mersin Şubesi öncülüğünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamada, “Ceza değil hakkımızı istiyoruz” pankartı ve “Sermayeye değil sağlığa bütçe”, “Bu ne biçim yönetmelik?”, “Güvenli çalışma alanları istiyoruz” dövizleri açılarak, “Sağlıkta performans ölüm demektir”, “Emek bizim söz bizim, yürüyoruz umuda” sloganları atıldı.

“HEKİMLİK SİSTEMİNİ ÇÖKERTTİLER”

Sağlık emekçileri adına açıklama yapan MAHDER Başkanı Haydar Karakoyun, sağlıkta şiddet diye yapılan etkin olmayan düzenlemeye rağmen sağlıkta şiddetin artmaya devam ettiğine dikkat çekti. Sağlık çalışanlarının insanca çalışma koşulları, emekliye yansıyan insanca ücret artışı ek gösterge düzenlemesi tüm talepleriyle ilgili hiçbir olumlu somut düzenleme olmadığını belirten Karakoyun, “Aile hekimlerinin cari giderleri günden güne erimekte ve artık karşılanamaz noktaya geldi. Pandeminin tüm yükü üzerlerimize yıkılmışken bizlere tam anlamıyla köstek olundu. Bu zor süreçlerde bizlere önce alkış sonra ‘Ceza Yönetmeliğini’ reva gördüler” dedi. Bakanlık içerisinde var olan bazı bürokratların, sağlıkçılara insanlık dışı angaryalar ve ceza hükümleri yüklediğini öne süren Karakoyun, “Daha nasıl yaparız da aile hekimliği sistemini çökertiriz” diye çalışmaya devam ettiklerini ve sağlık emekçilerine nasıl diz çöktürürüz diye mesai harcamaya devam ettiklerini iddia etti.

“ŞİDDETTEN BIKTIK”

Sağlık emekçilerinin ağır iş yükünden ve kendini bilmezler tarafından uygulanan sözlü, psikolojik ve fiili şiddetlerden bıktığını vurgulayan Karakoyun, “2. ve 3. basamakta performans sistemi denen sistemle zarar ediyoruz diyerek, birçok hastanede aylardır ek ödeme verilmemektedir. Hekimlere hızlı hasta bakması konusunda baskı yapılmaktadır. Bu durum hata yapma riskini arttırmaktadır. Halkımıza böyle bir uygulamayı reva görmek doğru değildir. Güzel gösterişli binalar yapmak ile kaliteli sağlık hizmeti sunulacağını düşünmek büyük gaflettir. İçi boşaltılmış binalarda kaliteli hizmet beklemek gerçekçi değildir” ifadelerini kullandı.

“OYALAMA DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ”

“Giderlerse Gitsinler” diyerek sağlık emekçilerini küstürmek ile sağlık sisteminin yürütülemeyeceğine dikkat çeken Karakoyun, sağlık çalışanlarının yıllardır gece demeden gündüz demeden halka hizmet etmeye çalıştıklarını hatırlattı. Saymakla bitmeyecek fedakarlıklara rağmen kendilerini sadece oyaladıklarını ve oyalamaya devam ettiklerini söyleyen Karakoyun, “Oyalama değil, icraat istiyoruz!  Sağlıkta şiddete karşı etkin ve caydırıcı kanun çıkarılmasını, daha güvenli çalışma ortamı, koruyucu hekimliğin desteklenmesini, Aile hekimliği ‘Ceza Yönetmeliğinin’ derhal çekilmesini istiyoruz.  Emekliliğimize yansıyacak temel ücret artışı talep ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu