Büyükşehir’in sanat kampı sona erdi, eserler sergide görücüye çıktı

Güncelleme 9 Mart 2022, 11:07

Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü dolu dolu etkinliklerle kutladı. Tarsus Gençlik Kampı’nda düzenlenen ve 4 gün süren Sanat Kampı’nda, onlarca ressamın tuvale döktüğü 80 eser açılan sergide görücüye çıktı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü dolu dolu etkinliklerle kutladı. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’ne bağlı olan Tarsus Gençlik Kampı’nda 8 Mart dolayısıyla düzenlenen Sanat Kampı’nda onlarca ressamın özgün içeriklerle tuvale döktüğü 80 eser, açılan sergide görücüye çıktı.

Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Tarsus’a Değer Katanlar Kurulu (TADEKA) Plastik Sanatlar Komisyonu’nun 8 Mart dolayısıyla düzenlediği ve kendi malzemelerini getiren tüm sanatçıların katılabildiği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Bu kapsamda onlarca kadın ressam, 4 gün boyunca Gençlik Kampı’nda misafir edildi. Birbirinden güzel 80 eser, düzenlenen sergiyle vatandaşların beğenisine sunuldu. Eserler Tarsus’ta sergilendikten sonra Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin düzenleyeceği etkinlikler kapsamında diğer ilçelerde de vatandaşlarla buluşturulacak.

Resim sergisinde, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi olan ve uluslararası birçok başarısı bulunan keman sanatçısı İdil Olğar da çaldığı eserlerle sanat dolu dakikalar yaşanmasını sağladı.

Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve İmar İnşaat A.Ş. Genel Müdürü Ali Uyan, Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ünzile Kuru, CHP Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal ve sanatseverlerin katılım gösterdiği serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kurulan TADEKA Plastik Sanatlar Komisyonu’nun çalışmasıyla söz konusu serginin düzenlendiğini söyledi.

Etkinliğe aktif destek veren Çukurova Sanat Atölyesi’nden Sema Tüfekçi, “Ülkemizde her gün kadınlarımız katlediliyor. Kadınlarımıza ayrımcılık yapılıyor. Dünyadaki kadınların büyük bir bölümü şiddete maruz kalıyor. Neden buradayız? Birlikten güç doğduğunu bildiğimiz için. Sanat evrensel bir dil olduğu için buradayız. Bize bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e, bizi bu güzel kampla buluşturan Sayın Şerife Hasoğlu Dokucu’ya teşekkür ederiz” dedi.

Kampta çok güzel şekilde ağırlandıklarını söyleyen ressam Selma Eser, “Adana, Mersin, Tarsus, Silifke, diğer şehirlerden de ressam arkadaşlar, sanatla uğraşan diğer arkadaşlar hepimiz 4 gün boyunca burada kaldık. Çok güzel resimler yaptık” diye konuştu.

Etkinliğe katılan ressam Nurcan Yılmaz da “Resim hakkında söyleyeceklerim; sanat ve mutluluk. 4 gün çok mutlu olduk. Çok olağanüstü güzellikler yaşadık” dedi.

Başa dön tuşu