Büyükşehir, YKS sonrası rehberlik hizmetleriyle de öğrencilerin yanında

Güncelleme 26 Temmuz 2023, 14:51

Eğitim alanında yaptığı hizmetlerle öğrencilerin yanında olmayı sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, YKS sınavı sonrası da öğrencileri yalnız bırakmadı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hizmetlerini sürdüren YKS Kurs Merkezleri’nde öğrencilere tercihler hakkında danışmanlık hizmeti verilmeye başlandı.

Kent genelinde, Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi başta olmak üzere, Tarsus, Silifke, Erdemli, Mut, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur olmak üzere 9 ayrı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkez’inde rehberlik ve danışmanlık hizmetinden aileler 8 Ağustos’a kadar faydalanabilecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi eğitim alanında yaptığı hizmetlerle öğrencilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde açtığı kurs merkezleriyle birlikte sınav süresi boyunca uzman kadrosuyla öğrencileri ücretsiz bir şekilde konu anlatımları, kaynak kitap, soru bankası ve denemelerle destekleyen Büyükşehir, tercih döneminde de öğrencileri yalnız bırakmadı.

YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemine giren öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi başta olmak üzere, Tarsus, Silifke, Erdemli, Mut, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur olmak üzere 9 ayrı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkez’inde rehberlik ve danışmanlık hizmetinden 8 Ağustos’a kadar faydalanabilecek.

Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’ndeki rehber öğretmenlerin yanı sıra devlet ve vakıf üniversitelerinden katılım sağlayan öğretim elemanı ve üniversite temsilcileri, öğrencilere üniversite kontenjanları, başarı sıralaması ve bölüm içerikleri hakkında danışmanlık hizmeti sunuyor.

Serin: “Öğrencilerimize tercih sürecinde rehber oluyoruz”

8 Ağustos’a kadar tercih günleri kapsamında hafta sonu dahil olmak üzere öğrencilere danışmanlık hizmetinin aktif bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezinde Rehber Öğretmen Canan Serin, “Merkezde Kongre Merkezi olmak üzere ilçelerimizdeki kurs merkezlerimizde de rehber öğretmenlerimizin ışığında bu hizmetten faydalanabilecekler” dedi.

Öğrencilerin isteklerine odaklanarak tercihlerini oluşturduklarını kaydeden Serin, “Alanında uzman rehber öğretmenlerimiz öğrencilere bu bölümleri tercih ederken ders içerikleri, KPSS atamaları, çalışma alanları hakkında bilgiler veriyor. Kongre Merkezi’nde bu hizmeti verirken, vakıf ve devlet üniversitelerimizden temsilcilerimiz burada. Onlardan da detaylı bilgi alabiliyorlar. Böylelikle, öğrencilerimiz tercihi yaparken tüm olanakları göz önünde bulundurabiliyorlar” şeklinde konuştu.

“Kurs merkeziyle sınava hazırlanan öğrenciler elde ettikleri başarılardan oldukça memnun”

Büyükşehir’in kurs merkezinde eğitim alarak sınava hazırlanan öğrencilerden Çağla Tarhan, “Hocalarımız bu süre boyunca hep bizi desteklediler. Geçen seneye göre sıralamamı çok yükselttim. Hocalarımın desteği olmasaydı buralara gelemezdim” dedi. Kurs merkezlerindeki eğitimin çok kaliteli olduğunu ifade eden Tarhan, “Ekonomik olarak zorlandığımız şu günlerde, bu eğitimlere yüksek ücretler vermek yerine ücretsiz bir şekilde bu hizmetten faydalanıyoruz” dedi.

Eşit Ağırlık alanında Türkiye 978. Olan Tomris Kurt, “Geçen sene de bu sene de hem kurs merkezinden hem de MERCİ’den faydalanıyordum. Bu süreçte psikolojiyi korumak gerçekten zor. Geçen sene çok çalıştım ama 76 bine girdim. Hocalarımız bana çok çalışmanın değil, disiplinli ve verimli çalışmanın yolunu kazandırdı” diye konuştu. Kurs merkezi sayesinde büyük bir sıçrama elde ettiğini söyleyen Kurt, “hem rehberlik hem de psikolojik anlamda başka yerde ücretsiz bir şekilde iki hizmet alamazdım. Bu yüzden emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kurs merkezinde sınava yönelik eğitim almanın yanı sıra MERCİ’den de sınav kaygısına yönelik psikoloji destek aldığını belirten Damla Ada Dede, “Kurs merkezlerimizde donanımlı öğretmenlerimiz var ve sorduğumuz soruların tümüne yanıt alıyorduk” dedi. Yoğun ve sistemli bir programla güzel başarı elde ettiğini kaydeden Dede, “Ulaşım yönünden de kurs merkezleri oldukça rahat. Sınava hazırlanan her öğrenciye kurs merkezlerini tavsiye ediyorum, ben çok memnun kaldım” diye konuştu.

Başa dön tuşu