Büyükşehir kurs merkezlerinden LGS öncesi önemli bilgiler

Güncelleme 30 Mayıs 2023, 16:38

(MİNSAN HABER) Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde faaliyet gösteren Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri, yaklaşan kritik sınavlar öncesinde öğrencilere yönelik motivasyon faaliyetlerini de sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Kazanlı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde Rehber Öğretmen Gamze Özdemir, LGS’ye hazırlanan öğrencilere,yaklaşan sınav öncesinde sınav anında yapılması ve yapılmaması gerekenlere dair bir sunum gerçekleştirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentin birçok bölgesinde hizmete koyduğu kurs merkezleriyle, eğitimde fırsat eşitliği yaratmanın yanı sıra, öğrencilerin motivasyonlarını artıracak birçok program da düzenlemeyi sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Kazanlı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’ndeLGS’ye hazırlanan öğrencilere, yaklaşan sınav öncesi önemli bilgiler verildi. Rehber Öğretmen Gamze Özdemir, sınava günler kala nasıl ders çalışılmalı, sınavdan önce beslenme düzeni, sınav anında soru çözümü yaparken yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Kazanlı Kurs Merkezi’nde haftanın 4 günü soru çözümü ve genel konu tekrarları yapan öğrenciler, seri deneme sınavları ve farklı yayınlara ait denemeler çözerek sınava hazırlanıyor. Kurs Merkezi öğretmenleri, yıl içinde ve sınava yakın zamanlarda konserler, piknikler, bilgi yarışmaları ve kentte görülmesi gereken yerlere çeşitli geziler düzenleyerek, öğrencilerin hem sosyalleşmesini hem de stres atmasını sağlıyor.

Özdemir: “Eğitim öğretimin yanı sıra, sosyal aktivitelere de önem veriyoruz”

Kazanlı LGS Eğitim ve Öğretim Kurs Merkezi Rehber Öğretmeni Gamze Özdemir, LGS öğrencilerine sınav öncesi son taktiklere dayalı önemli bilgiler verdiklerini anlatarak,“Sınava birkaç gün kala öğrencilerimizin çalışma tempolarını düşürmemeleri gerekmektedir. Yeni konu çalışmaktansa,genel konu tekrarlarına yer verebilirler. Deneme çözmeye devam edilmeli bu süreçte. Denemedeki eksiklerin üstünden hızlıca geçilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra, çıkmış sorular mutlaka çözülmeli ve bu soruların analizleri iyi bir şekilde yapılmalıdır.Süreç esnasında öğrencilerin, stres yaratacak konuşma ve ortamlardan uzak durmaları çok önemli. Ayrıca beslenme ve uyku konusunda da, kendilerine uygun bir rutin oluşturmaları faydalı olacaktır” dedi.

Öğrencilere, sınava dayalı bilgilendirmelerin yanı sıra,kendilerini rahat ve iyi hissetmeleri adına çeşitli sosyal aktivitelerde de bulunduklarını belirten Özdemir, “Mesela yakın tarihte planımız, çocuklarımızı hayvanat bahçesi ve Deniz Müzesi’ne götürmek olacak. Yinesınav öncesi kurs merkezimizde öğrencilerimize güzel bir eğlence de düzenleyeceğiz. Her şey çocuklarımız, her şey öğrencilerimiz için olacak” diye konuştu.

“Buranın çok verimli bir kurs merkezi olduğunu düşünüyorum”

Hatay’dan geldiğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin kurs merkezlerinde LGS’ye hazırlandığını belirten Diyar Güvercinci, “Sınavın son günleriyle alakalı bir etkinlikti ve benim için faydalı olduğunu düşünüyorum. Stres yapmamam gerektiğini öğrendim. Beslenme düzeninin son günler için önemli olduğunu ve sınav sürecinde yapmam gereken bazı aşamaları öğrendim. Ben buranın çok verimli bir kurs merkezi olduğunu düşünüyorum. Özellikle de rehber hocamın bana çok yardımcı olduğunu söylemek istiyorum. Bu kurs merkezine ben sonradan katıldım. Hatay’dan geldim vebu kurs merkezinde bilgilerime yeni bilgiler kattım. Beni sınava tekrar motive eden, öğretmenlerim oldu”dedi.

“LGS hakkındaki son taktiklerle alakalı bize bilgiler verildi”

Daha önce çok heyecanlı olduğunu fakat rehber öğretmenlerinin bu konuda kendisine çok yardımcı olduğunu ifade eden Umut Yeşiltepe, “Rehber öğretmenimiz bize bir sunum yaptı ve LGS hakkındaki son taktiklerle alakalı bilgiler verdi. Ben heyecanımı yenemiyordum. Rehber öğretmenimizle her gün görüşüyordum ve şu an öyle bir sorunum olduğunu düşünmüyorum” dedi. Kazanlı LGS Kurs Merkezi’nde çok iyi eğitim aldığını belirten Yeşiltepe, “Buraya Ekim ayında başlamıştım ve çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Hem okula gidiyoruz, hem de buraya geliyoruz. Bilgilerimizi pekiştirmiş oluyoruz.Böyle bir imkan sunduğu için Başkanımıza ve buradaki öğretmenlerime teşekkür etmek istiyorum”ifadelerine yer verdi.

“Sınava kendimi hazır hissediyorum”

Etkinlikte, heyecanı kontrol altına alabilmeyi daha iyi anladığını, stresle baş etmeyi, sınav anında kaygıları gidermenin yollarını ve sınava başlamadan önce neler yapması gerektiğini öğrendiğini kaydeden Yağmur Sümer ise, “Burası, dışarıdaki ücretli dershanelere göre daha iyi ve sosyal etkinlikler de oluyor. Bizim heyecanımızı alıyor. Rehberlik öğretmenimiz ve diğer öğretmenlerimiz bizimle çok ilgilendi. Ben ilk başlarda sınav için aşırı stres yapıyordum ve ne yapacağımı bilemiyordum. Rehber öğretmenim sayesinde bu stresimi, korkumu aştım. Sınava kendimi hazır hissediyorum ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Kurs Merkezi’nin öğretmenlerinin büyük katkıları oldu”

Geçen sene Gülnar Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde eğitim alarak Fen Lisesi’ni kazanan ve hayallerine ulaşan 2022 LGS Gülnar 1.’si ve Yahya Akel Fen Lisesi 1. sınıf öğrencisi İzzet Nergiz, “Ben geçen yıl Gülnar’da 1. oldum. Gülnar Kurs Merkezi’nin öğretmenlerinin bana hem psikolojik anlamda hem de ders anlamında büyük katkıları oldu. Her eksiğimizi tamamlamamıza yardım ettiler” dedi.

“Vahap Başkanımız hep yanımızdaydı”

Gülnar’da gidebilecekleri başka bir kurs merkezinin olmadığını da kaydeden Nergiz, “Zaten Gülnar’da başka bir kurs eğitimi yok. Kurs Merkezi’nin bize çok faydası oldu. Kaynak bakımından eksiklerimizde yanımızda oldu. Başkanımız da ziyaret etmişti, yanıma gelmişti. Sonra Gülnar’da düzenlenen bir etkinlikte Vahap Başkan’ın yanına gitmiştik. Başkanımız hep yanımızdaydı. Ben hedefime ulaştım. Fen Lisesi’ni kazandım. Yeni gelecek gençlere de başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Başa dön tuşu